Udruga knjižničari.jpg
Knjižničari
Hrvatska mreža školskih knjižničara

Pomoć:Pregled UDK 02 za nove suradnike

Izvor: UDK02
(Usporedba među inačicama)
Skoči na: izbornici, traži
m (Uvod)
m (preusmjerenje)
 
(Nije prikazano 7 međuinačica jednog suradnika)
Redak 1: Redak 1:
{{ne_mijenjaj}}
+
{{Predložak:Pregled UDK02}}
  
administratori – održavatelji i upravitelji
+
Za nastavak klikni na poveznicu "Učlanjenje" iznad ovog teksta, ili na zelenu strjelicu dolje desno.
  
 +
Na sljedećih 6 stranica saznat ćeš sljedeće:
 +
1 Uvod <br>
 +
1.1 Što je UDK 02?<br>
 +
1.2 Kako možemo pomoći? <br>
 +
1.2.1 Probaj odmah sada urediti ovu stranicu tako da na njoj nešto napišeš!<br>
 +
2 Razgledavanje <br>
 +
2.1 Istraži UDK 02<br>
 +
2.2 Kartice<br>
 +
2.3 Predmetnice<br>
 +
3 Učlanjenje <br>
 +
3.1 Ispunjavanja formulara<br>
 +
3.2 Zašto se učlaniti?<br>
 +
4 Pisanje članaka <br>
 +
4.1 O čemu sve pisati?<br>
 +
4.2 Kako napraviti novu stranicu?<br>
 +
4.3 Gdje upisati tekst?<br>
 +
5 Oblikovanje članka <br>
 +
5.1 Izgled članka<br>
 +
5.2 Osnovno uređivanje teksta<br>
 +
6 Objavljivanje datoteka <br>
 +
6.1 Gdje su datoteke smještene?<br>
 +
6.2 Kako ispuniti formular za objavljivanje datoteka?<br>
 +
6.3 Kako klasificirati datoteku?<br>
  
Pregled UDK 02 za nove suradnike
+
<div style="float:right;">{{clickpic|Pomoć:Pregled UDK02(Učlanjenje)|http://www.wikieducator.org/images/c/c4/Next.png}}</div><br />
  
=Uvod=
+
[[Predmetnica:Pomoć]]
{| border="1"
+
 
+
!Ciljevi:
+
|-
+
|Novi suradnik mora:
+
|-
+
|
+
* dobiti osnovnu informaciju što je UDK 02,<br>
+
* dobiti informaciju da može surađivati bez naprednih informatičkih znanja,<br>
+
* biti ohrabren da se uključi ravnopravno u rad na projektu
+
|}
+
 
+
==Što je UDK 02?==
+
 
+
UDK 02 je mrežno sjedište (eng. ''site'') koje zajedno stvaramo i održavamo surađujući i upotpunjujući se. Pridruži nam se u nastojanju da  na jednom mjestu objedinimo informacije za školske knjižničare pisanjem članaka o radovima objavljenima negdje drugdje na mreži ili objavljivanjem gotovih radova i(li) pisanjem članaka neposredno na UDK 02.
+
 
+
Izabrali smo softver koji omogućuje suradnju na jednostavan način, za što nisu potrebne napredne informatičke vještine.
+
 
+
Stalno  nastojimo poboljšati izgled i sadržaj sjedišta, a sve se promjene pohranjuju, pa se neprikladne izmjene brzo mogu odstraniti.
+
 
+
==Kako mogu pomoći?==
+
 
+
Nemoj se plašiti uređivanja članaka – svi učlanjeni suradnici mogu uređivati gotovo sve stranice. Ohrabrujemo te da popraviš što god ti se čini da nije dobro izvedeno, čim naiđeš na nešto što bi trebalo popraviti – ispraviti tipfeler, pravopisnu ili gramatičku pogrješku, izmijeniti netočan podatak, popraviti izgled teksta, grafički ga preoblikovati, dodati unutarnju ili vanjsku poveznicu, dopuniti novim odlomkom… napiši novi članak kojeg nema na UDK 02, a tu bi trebao biti. (fusnota:iznimke… sve stranice (koje možeš uređivati preko kartice '''uredi''')
+
 
+
Ne možeš uništiti UDK 02. Svaka izmjena može kasnije biti ponovno izmijenjena ili popravljena. Samo hrabro kreni u uređivanje i pisanje članaka – sudjeluj u izgradnji UDK 02 kao najboljeg knjižničarskog mrežnog sjedišta!
+
 
+
===Probaj odmah sada urediti ovu stranicu tako da na njoj nešto napišeš!===
+
# Na vrhu ove stranice je nekoliko kartica, klikni na karticu «uredi», treću s lijeva, nakon kartica «članak» i «komentari».
+
# Utipkaj nešto unutar okna za uređivanje.
+
# Klikni puce «sačuvaj stranicu» ispod okna za uređivanje ili «kako će izgledati».
+
# Nemoj prebrisati zaglavlje između dvostrukih vitičastih zagrada
+
 
+
=Uređivanje teksta=
+
 
+
Ciljevi:
+
Novi suradnik mora:
+
* dobiti početnu informaciju u uređivanju teksta,
+
* biti ohrabren da je najvažnije prenijeti znanje i ideje, a ne savršeno oblikovati tekst,
+
* biti upućen na mjesto gdje može dobiti detaljniju informaciju o uređivanju teksta,
+
* dobiti informaciju kako napraviti novu stranicu
+
* biti upćen kakvi su članci najpoželjniji
+
 
+
 
+
==Kako utipkati tekst?==
+
 
+
Kad klikneš na karticu «uredi», na vrhu okna za uređivanje nalazi se izbornik. Označivanjem dijela teksta i klikom ne jednu od sličica, omogućeno nam je korištenje nekoliko najčešćih postupaka u oblikovanju teksta, poput kosih ili podebljanih slova. Ako se još nisi susrela s wikijem na mreži, dovoljno je da samo utipkaš ili prekopiraš tekst. Tvoje znanje i ideje najdragocjeniji su prinos projektu UDK 02. Ako pohraniš neoblikovani tekst, nemoj se iznenaditi ako netko od suradnika uskoro preoblikuje tvoj tekst. Zapravo, s obzirom na narav softvera i zajedničke izgradnje ovog sjedišta, moraš biti spremna da svaki drugi suradnik može tvoj tekst popraviti ili izmijeniti. (fusnota: ali isto tako da ti sama te izmjene možeš poništiti, staviti napomenu neka se stranica ne mijenja ili zatražiti od moderatora za se onemoguće daljnje izmjene članka).
+
 
+
Detaljnije informacije o oblikovanju teksta pročitaj [[ovdje]].
+
 
+
==Kako napraviti novu stranicu==
+
 
+
Novu stranicu možeš napraviti na nekoliko načina. Smisli naslov koji precizno označuje sadržaj članka (izbjegavaj kratka generička imena poput '''školska knjižnica''', '''izvješće''' i sl.) i upiši ga u okno za upisivanje naslova novog članka. Okno se nalazi na početnoj stranici i na stranicama ŽSV-a. Naslov članka možeš dopisati i u adresno okno svog mrežnog preglednika iza «http://www.knjiznicari.hr/UDK02/indeks.php» i nakon toga klikni tipku «enter». U naslovu članka OBAVEZNO koristi hrvatske dijakritičke znakove. (fusnota: ako u adresnom oknu nakon toga budu prikazani neobični znakovi poput %_&$#, neka te to ne zbunjuje, ako se na vrhu članka, ispod naziva kartica, nalazi ispravan naslov članka.)
+
 
+
Ako stranica s tim naslovom već postoji, otvorit će se postojeća stranica (provjeriti). Ako je već netko drugi napisao članak pod tim naslovom, možeš za svoj članak odabrati drugi naslov ili napraviti razdvojbenu stranici, odnosno zamoliti nekog od iskusnijih suradnika da napravi razdvojbenu stranicu koja će upućivati posjetitelje na izbor nekog od više članaka istog naslova.
+
 
+
==O čemu sve pisati?==
+
 
+
Napiši članak o bilo čemu što bi moglo biti od koristi školskim knjižničarima.
+
 
+
Najpoželjniji članci su: nastavne priprave; pregled rada ŽSV-a, matične službe, HUŠK-a, i drugih knjižničarskih udruga; članci o školskim knjižničarima i njihovim školskim knjižnicama.
+
 
+
Naročito su poželjni članci o datotekama iz [[:Predmetnica:Mrežna zbirka|mrežne zbirke]]. To su radovi koje su školski knjižničari napisali u Wordu,  Power Pointu i sl., ili radovi koji su pohranjeni u formatu .pdf. Mnogo takvih radova objavljeno je na UDK 02 i ponuđeno za preuzimanje. Oni se nalaze u imenskom prostoru datoteka (slika). Korisno je o takvim radovima napisati ili članke u kojima su detaljno opisani, ili prilagoditi tekst rada u obliku članka. Na kraju takvog članka stavlja se unutarnja poveznica za preuzimanje rada u prvotnom formatu. Na taj način posjetitelj zainteresiran za preuzimanjem nekog objavljenog rada moći će dobiti cjelovu predodžbu o radu, eventualno ga  pročitati, te na kraju preuzeti u prvotnom formatu (.ppt, .doc, .pdf…).
+
 
+
Različite obavijesti (koje imaju ograničen vijek trajanja) ne piši na zasebnim stranicama, već  na vrhu stranice [[novosti]], a sve što ti nije jasno, slobodno pitaj na stranici [[dogovaraonica]].
+
 
+
 
+
 
+
=Razgledavanje=
+
 
+
Ciljevi:
+
Novi suradnik mora:
+
* dobiti osnovnu informaciju o bočnom izborniku i suradničkom izborniku,
+
* dobiti osnovnu informaciju o imenskom prostoru,
+
* dobiti osnovnu informaciju o izgledu stranice i predmetnicama
+
 
+
==Istraži UDK 02:==
+
 
+
* lijevi bočni izbornik, suradnički izbornik u zaglavlju i informativni izbornik u podnožju – prikazuju se u našem mrežnom pregledniku na svim stranicama unutar UDK 02.
+
* u lijevom bočnom izborniku nalaze se stalne poveznice na određene stranice UDK 02 poput stranica pomoći, poveznice na stranice novosti i dogovaraonicu, zatim poveznice na kazala kojima lakše pretražujemo mrežno sjedište i sl. Ispod okna pomoću kojeg možemo pretraživati UDK 02 po naslovima ili ključnim riječima, nalazi se «alatna vrpca» u kojoj program automatski generira različite poveznice ovisno o tome kakvu smo vrstu stranice otvorili. (fusnota: osim članaka, koji su glavna vrsta stranica na UDK 02, razlikujemo još stranice koje se nazivaju "slika", "pomoć", "stranica suradnika", "predložak", "stranica projekta", "posebna stranica"… O kojoj se vrsti stranice radi vidimo po natpisu u prvoj kartici na vrhu stranice i u adresnom oknu. Uz svaku takvu "primarnu" stranicu, s njom u paru dobivamo i "sekundarnu" za komentare, odnosno za razgovor sa suradnikom.)
+
* suradnički izbornik pojavljuje se na stranici nakon što se prijavimo, a prijaviti se možemo ako smo učlanjeni na UDK 02
+
 
+
Sve stranice (uz jednu iznimku) sastoje se od nekoliko povezanih slojeva, što je prikazano karticama na vrhu stranice.
+
 
+
Na dnu stranice nalaze se posebno grafički istaknute jedna ili više predmetnica kojima klasificiramo članke i radove, a program sve stranice s istim predmetnicama objedinjuje na preglednim stranicama. Do tih stranica možemo doći klikom miša na neku od ponuđenih predmetnica. Predmetnice sami upisujemo na nekoliko načina.
+
 
+
 
+
Tvoju elektroničnu adresu koju ovdje upišeš ostali suradnici ne mogu vidjeti. Ipak, klikom na poveznicu «pošalji poruku suradniku», otvorit će se okno u koju drugi suradnik može napisati tekst, a program će generirati elektroničnu poruku koju će poslati primatelju tako da pošiljatelj pri tom zna samo primateljevo korisničko ime, ali ne i njegovu elektroničnu adresu. Na ovaj način suradnike ponajprije štitimo od ''spama'''. Osim toga, upisivanjem elektronične adrese, ako tako ugodimo osobne postavke, možemo dobivati automatski generirane poruke kad god nam netko promijeni bilo koju stranicu koju smo stavili na svoj popis praćenih stranica.
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
Nastojao sam napisati što kraći tekst za nove suradnike kako ih ne bi obeshrabrilo od suradnje previše novih informacija, a da ipak u njemu budu one esencijalne informacije kako bi mogli bez većih  problema početi surađivati. Nastojao sam ništa ne samo opisivati, već uz svaku informaciju dati i određeno objašnjenje, tako da novi suradnik, kad otvori stranicu i nešto vidi, dobije odmah i informaciju zašto je to tako i čemu služi. Ovaj tekst bi nam ujedno mogao biti i okosnica za održavanje radionica. Na početku sam razradio i ciljeve radi lakšeg odrađivanja radionice i kao nacrt za evaluaciju – na temelju sugestija na prvim radionicama, moći ćemo ju popravljati kako bi kasnije bile efikasnije. Budući da pretpostavljam da većina kolega ne surađuje na nekim wiki-projektima, takva radionica na ŽSSV-ima nikako ne bi smjela trajati više od 2 školska sata, jer dolazi do zasićenja i pada koncentracije zbog previše novih informacija. Na proljetnoj školi bismo mogli koncipirati radionicu u trajanju dva dana po dva sata, a i ostaviti bonus vrijeme i materijale za one koji su "baždareni većim kapacitetom".
+
 
+
Ukoliko se pokaže da je nešto bitno ispušteno, morat ćemo to ubaciti, a ukoliko se ukaže da je i ovo previše, morat ćemo prepoloviti informacije, tako da se u prvi mah pruži najbitnije od najbitnijeg, a u drugi mah da se popuni cjelina.
+
 
+
Za radionice bismo svakako trebali napraviti pripremu, odnosno koncipirati ih da na red izlaganja ide red praktične primjene, bio bi zgodno s unaprijed pripremljenim vježbicama. Imam dvije ideje za te vježbice. Jedno je da napravimo unaprijed 30-ak kraćih oglednih stranicama, da te stranice isprintamo i da na radionici s kolegama ponovno oblikujemo iste takve stranice. Tako bi upisivanjem teksta iz samog takvog teksta mogli još ponešto naučiti. Druga je ideja da voditelji ŽSV-a u pozivu zamole kolege knjižničare da sa sobom ponesu podatke o, primjerice, svojoj školskog knjižnici ili sebi pa da onda na takvoj radionici napravimo stranicu o školskoj knjižnici. Onaj tko na štapiću ponese i koju fotku, moći će stranicu uljepšati tom fotkom. Možemo ova dva pristupa i kombinirati, tako da umjesto improviziranja, oni koji nisu sa sobom ponijeli podatke, dobe tako isprintani predložak.
+
 
+
Naravno, ovo je za sad samo tekst, a pravu će svrhu ostvariti tek kad se detaljno ilustrira slikama. Tad bismo mogli od materijala napraviti i slikokaz.
+
 
+
Vjerojatno nije zgodno cijeli ovaj tekst detaljno proći pred većim skupom u kraćem vremenu, ali bi svakako trebalo preporučiti da ga svaki potencijalni novi suradnik detaljno iščita (prouči) prije početka surađivanja na UDK 02!
+

Trenutačna izmjena od 14:41, 14. rujna 2007.

Tutorial.png

Pregled UDK 02

 

Učlanjenje | Uvod | Razgledavanje | Pisanje članaka | Oblikovanje članaka | Objavljivanje datoteka

Za nastavak klikni na poveznicu "Učlanjenje" iznad ovog teksta, ili na zelenu strjelicu dolje desno.

Na sljedećih 6 stranica saznat ćeš sljedeće: 1 Uvod
1.1 Što je UDK 02?
1.2 Kako možemo pomoći?
1.2.1 Probaj odmah sada urediti ovu stranicu tako da na njoj nešto napišeš!
2 Razgledavanje
2.1 Istraži UDK 02
2.2 Kartice
2.3 Predmetnice
3 Učlanjenje
3.1 Ispunjavanja formulara
3.2 Zašto se učlaniti?
4 Pisanje članaka
4.1 O čemu sve pisati?
4.2 Kako napraviti novu stranicu?
4.3 Gdje upisati tekst?
5 Oblikovanje članka
5.1 Izgled članka
5.2 Osnovno uređivanje teksta
6 Objavljivanje datoteka
6.1 Gdje su datoteke smještene?
6.2 Kako ispuniti formular za objavljivanje datoteka?
6.3 Kako klasificirati datoteku?


Osobni alati
izbornik za datoteke
Pomoć
for english speaking visitors