Udruga knjižničari.jpg
Knjižničari
Hrvatska mreža školskih knjižničara

Mrežna sjedišta

Izvor: UDK02
(Usporedba među inačicama)
Skoči na: izbornici, traži
m (S.O.S. for Information Literacy)
m
Redak 71: Redak 71:
 
    
 
    
 
[http://www.nsk.hr/e-izdanja/elektronicke.pdf http://www.nsk.hr/e-izdanja/elektronicke.pdf]
 
[http://www.nsk.hr/e-izdanja/elektronicke.pdf http://www.nsk.hr/e-izdanja/elektronicke.pdf]
 
  
  
Redak 83: Redak 82:
  
 
[http://www.informationliteracy.org http://www.informationliteracy.org]
 
[http://www.informationliteracy.org http://www.informationliteracy.org]
 +
  
 
== Digitalni arhiv Filozofskog fakulteta u Zagrebu ==
 
== Digitalni arhiv Filozofskog fakulteta u Zagrebu ==
Redak 89: Redak 89:
  
 
[http://darhiv.ffzg.hr/view/type/final_paper.html http://darhiv.ffzg.hr/view/type/final_paper.html]
 
[http://darhiv.ffzg.hr/view/type/final_paper.html http://darhiv.ffzg.hr/view/type/final_paper.html]
 +
 +
== Školski projekt za poticanje čitanja ==
 +
 +
Ovo je detaljan primjer, sa svim elementima školskog projekta koji uključuje učenike, nastavnike, stručne suradnike, rukovodstvo škole i roditelje u projekt poticanja čitanja. Sjedište je na engleskom jeziku.
 +
 +
=== Vanjska poveznica ===
 +
 +
http://www.ed.gov/pubs/CompactforReading/

Inačica od 10:45, 21. svibnja 2007.

Na ovoj stranici opiši s nekoliko riječi mrežne stranice zanimljive školskim knjižničarima. 
Na ovoj stranici nemoj opisivati mrežne stranice hrvatskih školskih knjižnica ili knjižničara, 
već umjesto toga o njima napravi poseban članak. 
Ako neku zanimljivu temu za školske knjižničare želiš opširnije prikazati, također napravi opširniji članak.


Sadržaj

Teacher Tube

Poput svog mrežnog brata You Tube, i ova je stranica specijalizirana za video-sadržaje, samo što bi se na ovom mrežnom sjedištu trebali naći isključivo filmići namijenjenu u edukativne svrhe. Radovi se mogu pregledavati po različitim kriterijima. Ovo je poruka iz Technology Fear Factor in Education - jednog od najbolje ocijenjenih radova: "Plašimo se pogrešnih stvari. Plašimo se novih tehnologija. Ali ne bismo se smjeli plašiti novih tehnologija, jer ako poučavamo i vjerujemo u moć obrazovanja, tehnologija je naš prijatelj. Neznanje je naš neprijatelj. Umjesto toga, trebalo bi nas biti strah što milijune učenika-neznalica prepuštamo morskim psima koji nasrću na njih na Internetu, učenici su poput sićušnih ribica u oceanu punom morskih pasa." --Josip65 12:13, 2. travnja 2007. (CEST)

Vanjske poveznice

http://www.teachertube.com/


Hej Jude

Ovo je blog Judy O'Connell, dopredsjednice Međunarodne udruge školskog knjižničarstva i šefice za odnose s javnošću iste udruge. Na blogu ima mnogo stvari zanimljvim školskim knjižničarima, a kolegicu posebno zanima bavi li se netko od nas webom 2.0, pod čime podrazumijeva ponajprije blog, wiki ili neki drugi mrežni alat. --Josip65 12:13, 2. travnja 2007. (CEST)

Vanjske poveznice

http://heyjude.wordpress.com


CARNetov školski portal

Portal namijenjen školama i svim sudionicima odgojno obrazovnog procesa. Izobilje zanimljvih i korisnih podataka i materijala. Na portalu predstavljen i naš projekt UDK02. --Ivana Vladilo 18:04, 15. travnja 2007. (CEST)

Vanjske poveznice

CARNetov školski portal


Teacherlibrarianwiki

Ovo je ideja slična našoj, samo što smo mi mnogo aktivniji. U trenutku pisanja (7. svibnja 2007.) imaju tek 45 stranica. Ipak, neke su zanimljive. Sjedište je na engleskom jeziku. --Josip65 10:19, 7. svibnja 2007. (CEST)

Vanjske poveznice

http://www.teacherlibrarianwiki.pbwiki.com/


Library Success

Oni kažu: "Ako si napravila nešto sjajno i uspješno u svojoj knjižnici, napiši o tome na ovom sjedištu, ili naznači poveznicu na vanjsko sjedište. Ako imaš materijala koji bi mogli biti od pomoći drugim knjižničarima, objavi ih na ovom sjedištu. Ako znaš za nekog sjajno knjižničara ili knjižnicu, slobodno napiši o tomu i stavi poveznicu. Zapravo, ako znaš za bilo što što bi moglo koristiti drugim knjižničarima (uključujući korisna mrežna sjedišta), ovo je pravo mjesto na kojem možeš o tome napisati." Oni se nadaju da će na tom mjestu knjižničari razmjenjivati ideje s drugim knjižničarima i naučiti kao ponoviti uspjeh u svojoj knjižnici. Zvuči poznato? Sjedište je na engleskom jeziku. U trenutku pisanja ima nominalno samo 143 objavljena članaka, ali mnoštvo poveznica na korisne sadržaje, više od 2000 suradnika i više od milijun pregledavanja sadržaja. --Josip65 10:19, 7. svibnja 2007. (CEST)

Vanjske poveznice

http://www.libsuccess.org/


Library and Information Science Wiki, a free encyclopedia that anyone can edit

Ovo je, dakle, enciklopedija knjižničarstva. U trenutku pisanja imaju više od 1300 članaka, više od 400 suradnika, a polazna je stranica posjećena više od 65.000 puta. Enciklopedija je na engleskom jeziku. Na ovoj stranici su poveznice na knjižničarske projekte rađene u wikiju. --Josip65 10:19, 7. svibnja 2007. (CEST)

Vanjske poveznice

http://liswiki.org


Arhiv digitalnih knjiga i časopisa

CARNet je pokrenuo digitalni arhiv knjiga i časopisa. Pregledavanje nije dostupno svima, već samo članovima odgojno-obrazovne i akademske zajednice. Potražite u svojoj školi "administratora imenika", predajte mu svoju adresu i JMBG te zatražite da vam dostavi korisničko ime i zaporku, s tim korisničkim imenom i zaporkom možete se prijaviti na mrežno sjedištte i čitati knjige i časoise.

Napomena: za razliku od mrežnog sjedišta www.skole.hr, na kojem koristite korisničko ime tipa "ime.prezime" za arhiv knjiga časopisa morate upotrijebiti korisničko ime tipa "ime.prezime@skole.hr", a zaporka ostaje ista.

Arhiv knjiga u javnom vlasništvu, u sklopu projekta WikiMedia, dostupan je na različitim svjetskim jezicima - pa i na hrvatskom, a za korištenje nije potrebno napraviti nikakve prethodne radnje.

Vanjske poveznice

http://e-knjiznica.carnet.hr/
http://en.wikibooks.org/wiki/Wikibooks_portal


Izvori o načinima citiranja

Na mrežnim stranicama Instituta Ruđera Boškovića, Zagreb, popis je svih mogućih različitih načina citiranja građe na različitim medijima.

http://knjiznica.irb.hr/hrv/vrz/citiranje.html


E-priručnik: Katalogizacija omeđene elektroničke građe

Tanja Buzina, viši knjižničar, Nacionalna i sveučilišna knjižnica Zagreb

KATALOGIZACIJA OMEĐENE ELEKTRONIČKE GRAĐE:diskete, CD ROM-ovi, internet

http://www.nsk.hr/e-izdanja/elektronicke.pdf


S.O.S. for Information Literacy

Nešto slično repozitoriju (možda na višoj razini), recenzirane pripreme i planovi informacijske pismenosti nastavnika i knjižničara.

Baza podataka nastavnih priprava, nastavnih ideja, video-uradaka, i drugih pomoćnih materijala za poučavanje od dječjeg vrtića do fakulteta. Nastavne priprave dostavljaju knjižničari i nastavnici. Mrežne stranice podupire Ministarstvo prosvjete SAD-a. Trenutačno je dostupno preko 400 gotovih priprava, a 100 ih čeka na stručnu provjeru. Imaju nastavne priprave od autora širom svijeta, a za kontakt se može obratiti na adresu mailto:mparnone@syr.edu - direktorici projekta. --Josip65 11:58, 21. svibnja 2007. (CEST)

Vanjska poveznica

http://www.informationliteracy.org


Digitalni arhiv Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Baza diplomskih radova s Odsjeka za informacijske znanosti, Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

http://darhiv.ffzg.hr/view/type/final_paper.html

Školski projekt za poticanje čitanja

Ovo je detaljan primjer, sa svim elementima školskog projekta koji uključuje učenike, nastavnike, stručne suradnike, rukovodstvo škole i roditelje u projekt poticanja čitanja. Sjedište je na engleskom jeziku.

Vanjska poveznica

http://www.ed.gov/pubs/CompactforReading/

Osobni alati
izbornik za datoteke
Pomoć
for english speaking visitors