19. proljetna škola školskih knjižničara
(→18.00 Kongresna dvorana) |
(→17.00 Registracija sudionika Škole) |
||
Redak 24: | Redak 24: | ||
=== 17.00 Registracija sudionika Škole === | === 17.00 Registracija sudionika Škole === | ||
(usporedno s trajanjem Okruglog stola)<br> | (usporedno s trajanjem Okruglog stola)<br> | ||
+ | |||
+ | [[Registracija_sudionika_%C5%A0kole]] | ||
=== 18.00 Kongresna dvorana === | === 18.00 Kongresna dvorana === |
Inačica od 19:10, 22. travnja 2007.
XIX. Proljetna škola školskih knjižničara Republike Hrvatske
XIX. PROLJETNA ŠKOLA ŠKOLSKIH KNJIŽNIČARA RH
Šibenik, HN Solaris, Hotel "Ivan", 18. - 21. 4. 2007.
Organizatori:
- Agencija za odgoj i obrazovanje
- Filozofski fakultet u Zagrebu – Odsjek za informacijske znanosti
- Tehnička škola Šibenik
- Osnovna škola Petra Krešimira IV. Šibenik
- Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci
Tema: Školska knjižnica - Informacijska pismenost i poticanje čitanja
SRIJEDA, 18. TRAVNJA 2007.
16.00 – 17.30 dvorana Zlarin
Okrugli stol - Rasprava o statusu školskog knjižničara u RH
školovanje, dvojnost stručnog ispita, prijedlog Zakona o knjižnicama, prijedlog Zakona o osnovnom školstvu, jedinstvena cijena knjige i nabava građe za školske knjižnice – rabati i sredstva MZOŠ-a)
1. Uvodno izlaganje
2. Rasprava (predstavnici MZOŠ, predstavnici Ministarstva kulture, Agencija za odgoj i obrazovanje, voditelji ŽSV, HUŠK, NSK, ravnatelji gradskih i narodnih knjižnica, voditelji Matičnih službi …)
17.00 Registracija sudionika Škole
(usporedno s trajanjem Okruglog stola)
18.00 Kongresna dvorana
Svečano_i_radno_otvaranje_XIX._Proljetne_škole_školskih_knjižničara_RH
Svečano i radno otvaranje XIX. Proljetne škole školskih knjižničara RH
Prijave za rad u radionicama
Promocija knjiga:
- Zbornik XVIII. Proljetne škole,
- Novi UDK za školske knjižnice (Veronika Čelić-Tica, Jelica Leščić)
POSTERI I IZLOŽBE
- Školska biblioteka : partner u unaprjeđenju informacijskog opismenjavanja učenika (Na primjerima gimnazija grada Sarajeva) (dr.sc. Lejla Kodrić, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu)
- Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige 2006./2007. godine u školskoj knjižnici Tehničke škole za strojarstvo i brodogradnju u Rijeci (Marta Lončarević, prof. i dipl. knjiž.)
- Obrada lektire poticanjem obiteljskog čitanja – poster (Luca Matić, knjižničarka i Gordana Gazdić – Buhanec, ravnateljica OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica)
- Promicanje čitateljskih navika djece predškolske dobi – poster (studenti informatologije i knjižničarstva Osijek: Viki Erhard-Pacovski, Merien Gracek, Željka Mađer, Marin Seleš)
- Album knjižničara (Vojna Tomin, struč.sur.mentorica, OŠ V. Nazor, Čepin)
- Mentalne mape - rukom i računalom (mr.sc. Dubravka Volenec, OŠ I. Starčevića, Zagreb)
- Mjesto i uloga osobnog računala u životu učenika šestog razreda velikogoričkih osnovnih škola (ŽSV knjižničara Velike Gorice)
21.15 Zajednička svečana večera
ČETVRTAK, 19. TRAVNJA 2007.
9.00 – 11.30 Kongresna dvorana
- Školske knjižnice – zakonski okviri djelatnosti (Mira Zovko, prof., viša savjetnica, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa)
- Informacijska pismenost, kako dalje – Sonja ŠpiranecInformacijska pismenost, kako dalje? (mr. sc. Sonja Špiranec, Filozofski fakultet Zagreb)
- Od funkcionalnog čitanja do čitateljske kulture: zašto i kako (dr.sc. Ivanka Stričević)
- Modeli rada školskoga knjižničara u poticanju čitanja (mr.sc. Sonja Tošić-Grlač, struč.sur.savjetnica, I. OŠ Čakovec)
- Knjižnična informacijska znanja kao kroskurikularna tema u osuvremenjivanju nastavnih programa u Sloveniji (Majda Steinbuch, viša savjetnica za knjižničnu djelatnost u Zavodu RS za šolstvo)
11.30-12.00 Odmor za kavu
I. 12.00 – 13.00 Kongresna dvorana (Kornati)
- Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju (Veronika Čelić-Tica, savjetnica za školske knjižnice, NSK, Zagreb
- Primjeri dobre prakse: Knjižnična informacijska znanja v okviru medpredmetnih povezav v evropskih oddelkih gimnazije. Primera Gimnazije Ptuj in II. gimnazije Maribor (Jelka Kosi in Romana Fekonja)
- Mogućnosti prilagodbe prostora školske knjižnice djelatnostima - Jasmina Lovrinčević i Dinka KovačevićProstor i oprema suvremene školske knjižnice (dr.sc. Jasmina Lovrinčević, str.sur. savjetnica, Graditeljsko-geodetska škola Osijek; mr.sc. Dinka Kovačević, str.sur. savjetnica, OŠ «A. Mihanović», Sl. Brod)
II. 12.00 – 13.00 usporedno (dvorana Zlarin)
- Suradnja Centra za vizualnu kulturu djece i mladih i osnovnih škola u obradi sadržaja iz zavičajne baštine : primjeri integriranog rada i projektne nastave (Zdenka Bilušić, prof., voditeljica Centra za vizualnu kulturu djece i mladih Gradske knjižnice «Juraj Šižgorić», Šibenik)
- Utjecaj medija na mlade (Anita Cota, dipl.knjiž., OŠ Antuna Mihanovića Petropoljskog, Drniš)
- Glazba kao pomoćno sredstvo u ostvarivanju uloge školske knjižnice u suvremenom sustavu odgoja i obrazovanja (Željka Kasumović Tonković, prof., Glazbena škola Blagoja Berse, Zagreb)
13.00 – 14.00 odmor za ručak
I. 14.00 – 15.30 pred Gradskom knjižnicom
BR. 1 Zavičajna mapa; motivi zavičajne baštine kao poticaj za integrirani rad i projektnu nastavu u području vizualne kulture (Zdenka Bilušić, prof., voditeljica Centra za vizualnu kulturu djece i mladih Gradske knjižnice «Juraj Šižgorić», Šibenik; Irena Baranić, prof.)
II. 14.00 – 15.30 u Hotelu Ivan
BR. 13 Digitalna fotografija kao sastavni dio informacijske i informatičke pismenosti (Melita Hlastec Ljubačev, prof. i Istog Žorž, Kemijsko-grafička škola, Rijeka) - 15 sudionika; 1. dio radionice
III. 14.00 – 15.00 Kongresna dvorana
- 70 godina suradnje "Hrvatske čitaonice sela Kuti" i Osnovne škole Brod Moravice (mr.sc. Karmen Delač-Petković, struč. sur.savjetnica)
- Knjižnično blago Hrvatskog Zagorja (Danica Pelko, str.sur. savjetnica, OŠ Donja Stubica; Jasna Milički, str.sur. mentorica, OŠ Marija Bistrica; Ines Krušelj-Vidas, prof. i dipl.knjiž., OŠ M.Gupca, Gornja Stubica)
IV. 15.30 – 17.30
BR. 2 Lutkokazi (Ida Bogadi, str. sur. mentor, OŠ G. Krkleca, Zagreb; mr.sc. Lidija Dujić)
BR. 3 Knjižničarske vježbe u ozračju nenasilne transformacije sukoba (Vahida Halaba, struč.sur. mentorica, OŠ Poreč)
V. 16.00 – 17.30
BR. 4 Otkrijmo tajne Zrinskih i Frankopana (Lada Bobinac, prof., OŠ Granešina, Zagreb)
BR. 5 Kviz - radost učenja na zabavan način: „Kamo god krenuo zmaj - došao u ZMAJOKRAJ“ (Nataša Bujas, Danijela Kulović, Dječji odjel NKČ Sisak)
BR. 6. Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju (Veronika Čelić-Tica, savjetnica za školske knjižnice, NSK, Zagreb)
BR. 7 , Nikolina MarinićInternet u knjižnici (Jadranka Đoreski, prof. i dipl. knjiž., 3. OŠ Bjelovar i Nikolina Marinić, prof. i dipl. knjiž., Trgovačka škola Bjelovar)
BR. 8 Računalo u neposrednom odgojno-obrazovnom radu knjižničara (Jadranka Đoreski, prof. i dipl. knjiž., 3. OŠ Bjelovar i Nikolina Marinić, prof. i dipl. knjiž., Trgovačka škola Bjelovar)
BR. 9 Primjena informacijske tehnologije pri izradbi maturalnog rada (Neda Galić, struč.sur. mentor, II. gimnazija Split)
BR. 10 Školske novine - sredstvo poticanja za čitanje (Melita Hlastec Ljubačev, prof.) - 15 sudionika
BR. 11 Promicanje čitanja - čitateljski klub u knjižnici (Alica Kolarić, dipl.knjiž., Gradska knjižnica Rijeka)
17.30 – 18.00 Predstavljanje popularno-znanstvene biblioteke Mozaika knjiga (Predrag Raos)
18.00 – 19.00 5. Skupština Hrvatske udruge školskih knjižničara (donošenje zaključaka s Okruglog stola)
19.00 – 20.30 Odmor za večeru
20.30 – 21.10 Lutkarska predstava: Veliko putovanje maloga puža – dar knjižničarima Kazališta ZEBRA, Split)
PETAK, 20. TRAVNJA 2007.
9.00 – 10.30 Radionice (12.-19.)
BR. 12 Profesionalna etika školskih knjižničara (Sanja Galic, struč.sur. mentorica, III. gimnazija Osijek)
BR. 13 Digitalna fotografija kao sastavni dio informacijske i informatičke pismenosti (Melita Hlastec Ljubačev, prof. i Istog Žorž, Kemijsko-grafička škola, Rijeka) - 3. dio radionice (1. dio radionice u četvrtak 14.00-15.30; 2. dio u četvrtak popodne)
BR. 14 Papirokazi – oblikovanjem papira do čitanja (Elvira Katić, struč.sur. mentorica, Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar; Ivanka Majić, prof. i dipl. knjiž., OŠ Jurja Dalmatinca Pag)
BR. 15 Opasnosti interneta u knjižnici (Alica Kolarić, dipl.knjiž., Gradska knjižnica Rijeka)
BR. 16 LDC – zaštita knjiga (po 30 minuta 20.4. od 9.30 do 12.30)
BR. 17 Revizija i otpis u programu Metel Win (Ilija Pejić, viši knjižničar; dipl.oecc. Danko Tkalec)
BR. 18 Primjena suvremenih načela u neposrednom odgojno-obrazovnom radu s učenicima na primjeru rada u školskoj knjižnici (Priručna zbirka) (Nada Poturiček, struč.sur. savjetnica, Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga, Križevci)
BR. 19 Repozitorij (Ivana Vladilo, str.sur. savjetnica; Josip Rihtarić, str.sur. mentor)
11.00 - 13.00 usporedni programi I. i II.
I. ISKUSTVA OŠ - Kongresna dvorana
- Bobovišća – Nazorova tiha luka mira (Mila Biočina, str. sur. mentorica, OŠ Lučac, Split)
- Školska knjižnica u ostvarivanju projektne nastave NP sjeverni Velebit (Ankica Blažinović-Kljajo, prof., OŠ Brestje)
- Interkulturalno obrazovanje i religijska raznolikost (Ketrin Buljević, str.sur. mentorica, OŠ „Gripe“, Split)
- Realizacija nastavnog sata povijesti u školskoj knjižnici; kreativno partnerstvo u nastavi (Irja Jerković, prof., OŠ Mokošica)
- Projekt Brod i more (Edo Juraga, OŠ Murterski škoji Murter) 15'
- Internetske enciklopedije; dvosat u 8.r. OŠ (Ljerka Medved, str.sur. mentorica, OŠ Voćin; Dinko Vekić, OŠ Mikleuš)
- Nikola Tesla u OŠ Stjepana Ivičevića, Makarska (Gordana Slaviček, prof.)
- Kultura čitanja učenika viših razreda osnovne škole; istraživanje u školskoj knjižnici (Draženka Stančić, dipl.knjiž., OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec)
II. ISKUSTVA SŠ – dvorana Zlarin
- Srednjoškolci sudionici informatičkog opismenjavanja umirovljenika u Gradskoj knjižnici Zadar (Doroteja Kamber-Kontić, prof., Gradska knjižnica Zadar)
- Pod ličkom kapom: makadamom u prošlost, autoputom u budućnost (Marija Bednjanec, struč.sur. mentor, Škola za cestovni promet, Zagreb)
- Hemeroteke u školskoj knjižnici (Mirna Luketin, SŠ „Braća Radić“, Kaštel Štafilić Nehaj)
- Televiziski program iz knjižnice Pomorske škole u Splitu (Maglica Plejić, prof.)
- Kvizovi za poticanje čitanja; iskustvo Ekonomsko-birotehničke škole u Splitu (Dražena Ravlić, prof.)
- Sto godina Škole likovnih umjetnosti i sto godina njezine knjižnice (Vanja Škrobica, str.sur. savjetnica, Škola likovnih umjetnosti Split)
13.00 – 15.00 odmor za ručak
15.00 – 17.00 Kongresna dvorana Iskustva i izvješća s radionica
- Očuvanje hrvatske kulturne baštine i primjena novih tehnologija u radu školske knjižnice (Katarina Mudrovčić Hadrović, prof. i dipl. knjiž., II. Gimnazija Zagreb)
- Realizacija programa poticanja čitanja i informacijeske pismenosti kroz projekt „Leonardo da Vinci” (Evica Tihomirović, struč.sur.savjetnica, II OŠ B. Kašića, Zagreb)
- Rezultati rada u radionicama, pitanja sudionika Škole, zaključci
17.00 – 18.00 Glazbeno-pjesnički program posvećen Vukovaru i Siniši Glavaševiću (Rene Medvešek, Čedo Antolić)
18.00 – 19.45 Odmor za večeru
20.00 – 21.00 posjet izložbi dječjih radova inicijala u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ (zainteresirani za prijevoz trebaju se upisati do četvrtka na recepciji Hotela Ivan)
SUBOTA, 21. TRAVNJA 2007.
8.30 – 13.00 Škola u prirodi – otoci Šibenskog arhipelaga izletničkim brodom
(Krapanj, Zlarin, Prvić i kanal sv. Ante s tvrđavom sv. Nikole) – (detalji o cijeni ovisit će o sponzorima i bit će poznati naknadno)