19. proljetna škola školskih knjižničara
(→13.00 – 14.00 odmor za ručak) |
(→Proljetne škole) |
||
(Nije prikazano 9 međuinačica 2 suradnika) | |||
Redak 9: | Redak 9: | ||
'''Tema: Školska knjižnica - Informacijska pismenost i poticanje čitanja''' | '''Tema: Školska knjižnica - Informacijska pismenost i poticanje čitanja''' | ||
− | + | ---- | |
+ | [http://www.azoo.hr/admin/fckeditor/File/Zbornik%2019_%20Proljetna%20skola%20skolskih%20knjiznicara.doc '''Zbornik 19. proljetne škole školskih knjižničara u doc formatu''']<br> | ||
+ | [http://www.flickr.com/photos/ivexlibris/sets/72157614604151008/ '''fotografije s Proljetne 2007. u Šibeniku''']<br> | ||
+ | ---- | ||
== SRIJEDA, 18. TRAVNJA 2007. == | == SRIJEDA, 18. TRAVNJA 2007. == | ||
Redak 60: | Redak 63: | ||
* [[Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju - Veronika Čelić-Tica|Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju]] (Veronika Čelić-Tica, savjetnica za školske knjižnice, NSK, Zagreb | * [[Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju - Veronika Čelić-Tica|Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju]] (Veronika Čelić-Tica, savjetnica za školske knjižnice, NSK, Zagreb | ||
* Primjeri dobre prakse: [[Knjižnična informacijska znanja v okviru medpredmetnih povezav v evropskih oddelkih gimnazije - Jelka Kosi i Romana Fekonja]]. Primera Gimnazije Ptuj in II. gimnazije Maribor (Jelka Kosi in Romana Fekonja) | * Primjeri dobre prakse: [[Knjižnična informacijska znanja v okviru medpredmetnih povezav v evropskih oddelkih gimnazije - Jelka Kosi i Romana Fekonja]]. Primera Gimnazije Ptuj in II. gimnazije Maribor (Jelka Kosi in Romana Fekonja) | ||
− | * [[Mogućnosti prilagodbe prostora školske knjižnice djelatnostima - Jasmina Lovrinčević i Dinka | + | * [[Mogućnosti prilagodbe prostora školske knjižnice djelatnostima - Jasmina Lovrinčević i Dinka Kovačević]] Prostor i oprema suvremene školske knjižnice (dr.sc. Jasmina Lovrinčević, str.sur. savjetnica, Graditeljsko-geodetska škola Osijek; mr.sc. Dinka Kovačević, str.sur. savjetnica, OŠ «A. Mihanović», Sl. Brod) |
=== II. 12.00 – 13.00 usporedno (dvorana Zlarin) === | === II. 12.00 – 13.00 usporedno (dvorana Zlarin) === | ||
Redak 77: | Redak 80: | ||
'''III. 14.00 – 15.00''' Kongresna dvorana | '''III. 14.00 – 15.00''' Kongresna dvorana | ||
− | * [[Selo Gornji Kuti i njegova "Hrvatska_čitaonica"- | + | * [[Selo Gornji Kuti i njegova "Hrvatska_čitaonica"-Karmen Delač-Petković.ppt|70 godina suradnje Hrvatske čitaonice sela Kuti i OŠ Brod Moravice - Karmen Delač-Petković]] (mr.sc. Karmen Delač-Petković, struč. sur.savjetnica)<br> |
* [[Knjižnično blago Hrvatskoga zagorja - Danica Pelko, Jasna Milički, Ines Krušelj-Vidas|Knjižnično blago Hrvatskoga zagorja]] (Danica Pelko, str.sur. savjetnica, OŠ Donja Stubica; Jasna Milički, str.sur. mentorica, OŠ Marija Bistrica; Ines Krušelj-Vidas, prof. i dipl.knjiž., OŠ M.Gupca, Gornja Stubica) | * [[Knjižnično blago Hrvatskoga zagorja - Danica Pelko, Jasna Milički, Ines Krušelj-Vidas|Knjižnično blago Hrvatskoga zagorja]] (Danica Pelko, str.sur. savjetnica, OŠ Donja Stubica; Jasna Milički, str.sur. mentorica, OŠ Marija Bistrica; Ines Krušelj-Vidas, prof. i dipl.knjiž., OŠ M.Gupca, Gornja Stubica) | ||
Redak 125: | Redak 128: | ||
* [[Realizacija nastavnog sata povijesti u školskoj knjižnici; kreativno partnerstvo u nastavi - Irja Jerković]] (Irja Jerković, prof., OŠ Mokošica) | * [[Realizacija nastavnog sata povijesti u školskoj knjižnici; kreativno partnerstvo u nastavi - Irja Jerković]] (Irja Jerković, prof., OŠ Mokošica) | ||
* [[Projekt brod i more - Edo Juraga]] (Edo Juraga, OŠ Murterski škoji Murter) 15' | * [[Projekt brod i more - Edo Juraga]] (Edo Juraga, OŠ Murterski škoji Murter) 15' | ||
− | * [[Internetske enciklopedije; dvosat u 8.r. OŠ - Ljerka Medved]] (Ljerka Medved, str.sur. mentorica, OŠ Voćin; Dinko Vekić, OŠ Mikleuš) | + | * [[Slika:Internet enciklopedije - Ljerka Medved i Dinko Vekić.ppt|Internetske enciklopedije; dvosat u 8.r. OŠ - Ljerka Medved|]] (Ljerka Medved, str.sur. mentorica, OŠ Voćin; Dinko Vekić, OŠ Mikleuš) |
* [[Projekt Nikola Tesla u OŠ - Gordana Slaviček]] (Gordana Slaviček, prof.) | * [[Projekt Nikola Tesla u OŠ - Gordana Slaviček]] (Gordana Slaviček, prof.) | ||
* [[Kultura čitanja učenika viših razreda osnovne škole - Draženka Stančić|Kultura čitanja učenika viših razreda osnovne škole; istraživanje u školskoj knjižnici]] (Draženka Stančić, dipl.knjiž., OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec) <br> | * [[Kultura čitanja učenika viših razreda osnovne škole - Draženka Stančić|Kultura čitanja učenika viših razreda osnovne škole; istraživanje u školskoj knjižnici]] (Draženka Stančić, dipl.knjiž., OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec) <br> | ||
Redak 167: | Redak 170: | ||
== [[Popis i opis radionica na 19. Proljetnoj školi u Šibeniku]] == | == [[Popis i opis radionica na 19. Proljetnoj školi u Šibeniku]] == | ||
+ | |||
+ | ---- | ||
+ | |||
+ | == Proljetne škole == | ||
+ | * [[15. proljetna škola školskih knjižničara]] | ||
+ | * [[16. proljetna škola školskih knjižničara]] | ||
+ | * [[17. proljetna škola školskih knjižničara]] | ||
+ | * [[18. proljetna škola školskih knjižničara]] | ||
+ | * [[19. proljetna škola školskih knjižničara]] | ||
+ | * [[20. proljetna škola školskih knjižničara]] | ||
+ | * [[21. proljetna škola školskih knjižničara]] | ||
+ | |||
+ | == Preuzimanje datoteke u fromatu ''.pdf'' == | ||
+ | |||
+ | [http://www.azoo.hr/admin/fckeditor/File/Zbornik%2019_%20Proljetna%20skola%20skolskih%20knjiznicara.doc Zbornik 19. proljetne škole] | ||
+ | |||
+ | [[Predmetnica:Proljetna škola]] | ||
+ | [[Predmetnica:19 proljetna škola]] |
Trenutačna izmjena od 20:27, 27. travnja 2009.
XIX. Proljetna škola školskih knjižničara Republike Hrvatske
Šibenik, HN Solaris, Hotel "Ivan", 18. - 21. 4. 2007.
Organizatori:
- Agencija za odgoj i obrazovanje
- Filozofski fakultet u Zagrebu – Odsjek za informacijske znanosti
- Tehnička škola Šibenik
- Osnovna škola Petra Krešimira IV. Šibenik
- Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci
Tema: Školska knjižnica - Informacijska pismenost i poticanje čitanja
Zbornik 19. proljetne škole školskih knjižničara u doc formatu
fotografije s Proljetne 2007. u Šibeniku
SRIJEDA, 18. TRAVNJA 2007.
16.00 – 17.30 dvorana Zlarin
Okrugli stol - Rasprava o statusu školskog knjižničara u RH
školovanje, dvojnost stručnog ispita, prijedlog Zakona o knjižnicama, prijedlog Zakona o osnovnom školstvu, jedinstvena cijena knjige i nabava građe za školske knjižnice – rabati i sredstva MZOŠ-a)
1. Uvodno izlaganje
2. Rasprava (predstavnici MZOŠ, predstavnici Ministarstva kulture, Agencija za odgoj i obrazovanje, voditelji ŽSV, HUŠK, NSK, ravnatelji gradskih i narodnih knjižnica, voditelji Matičnih službi …)
17.00 Registracija sudionika Škole
(usporedno s trajanjem Okruglog stola)
18.00 Kongresna dvorana
Svečano i radno otvaranje XIX. Proljetne škole školskih knjižničara RH
Prijave za rad u radionicama
Promocija knjiga:
- Zbornik XVIII. Proljetne škole - predstavljanje nije održano -
- Novi UDK za školske knjižnice (Veronika Čelić-Tica, Jelica Leščić)
POSTERI I IZLOŽBE
- Školska biblioteka : partner u unaprjeđenju informacijskog opismenjavanja učenika (Na primjerima gimnazija grada Sarajeva) (dr.sc. Lejla Kodrić, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu)
- Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige 2006./2007. godine u školskoj knjižnici Tehničke škole za strojarstvo i brodogradnju u Rijeci (Marta Lončarević, prof. i dipl. knjiž.)
- Obrada lektire poticanjem obiteljskog čitanja – poster (Luca Matić, knjižničarka i Gordana Gazdić – Buhanec, ravnateljica OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica)
- Promicanje čitateljskih navika djece predškolske dobi – poster (studenti informatologije i knjižničarstva Osijek: Viki Erhard-Pacovski, Merien Gracek, Željka Mađer, Marin Seleš)
- Album knjižničara (Vojna Tomin, struč.sur.mentorica, OŠ V. Nazor, Čepin)
- Mentalne mape - rukom i računalom (mr.sc. Dubravka Volenec, OŠ I. Starčevića, Zagreb)
- Mjesto i uloga osobnog računala u životu učenika šestog razreda velikogoričkih osnovnih škola (ŽSV knjižničara Velike Gorice)
21.15 Zajednička svečana večera
ČETVRTAK, 19. TRAVNJA 2007.
9.00 – 11.30 Kongresna dvorana
- Školske knjižnice – zakonski okviri djelatnosti (Mira Zovko, prof., viša savjetnica, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa)
- Informacijska pismenost, kako dalje – Sonja ŠpiranecInformacijska pismenost, kako dalje? (mr. sc. Sonja Špiranec, Filozofski fakultet Zagreb)
- Od funkcionalnog čitanja do čitateljske kulture: zašto i kako (dr.sc. Ivanka Stričević) - izlaganje nije održano -
- Modeli rada školskoga knjižničara u poticanju čitanja (mr.sc. Sonja Tošić-Grlač, struč.sur.savjetnica, I. OŠ Čakovec)
- Knjižnična informacijska znanja kao kroskurikularna tema u osuvremenjivanju nastavnih programa u Sloveniji (Majda Steinbuch, viša savjetnica za knjižničnu djelatnost u Zavodu RS za šolstvo)
11.30-12.00 Odmor za kavu
I. 12.00 – 13.00 Kongresna dvorana (Kornati)
- Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju (Veronika Čelić-Tica, savjetnica za školske knjižnice, NSK, Zagreb
- Primjeri dobre prakse: Knjižnična informacijska znanja v okviru medpredmetnih povezav v evropskih oddelkih gimnazije - Jelka Kosi i Romana Fekonja. Primera Gimnazije Ptuj in II. gimnazije Maribor (Jelka Kosi in Romana Fekonja)
- Mogućnosti prilagodbe prostora školske knjižnice djelatnostima - Jasmina Lovrinčević i Dinka Kovačević Prostor i oprema suvremene školske knjižnice (dr.sc. Jasmina Lovrinčević, str.sur. savjetnica, Graditeljsko-geodetska škola Osijek; mr.sc. Dinka Kovačević, str.sur. savjetnica, OŠ «A. Mihanović», Sl. Brod)
II. 12.00 – 13.00 usporedno (dvorana Zlarin)
- Suradnja Centra za vizualnu kulturu djece i mladih i osnovnih škola u obradi sadržaja iz zavičajne baštine : primjeri integriranog rada i projektne nastave (Zdenka Bilušić, prof., voditeljica Centra za vizualnu kulturu djece i mladih Gradske knjižnice «Juraj Šižgorić», Šibenik)
- Utjecaj medija na mlade (Anita Cota, dipl.knjiž., OŠ Antuna Mihanovića Petropoljskog, Drniš)
- Glazba kao pomoćno sredstvo u ostvarivanju uloge školske knjižnice u suvremenom sustavu odgoja i obrazovanja (Željka Kasumović Tonković, prof., Glazbena škola Blagoja Berse, Zagreb)
13.00 – 14.00 odmor za ručak
I. 14.00 – 15.30 pred Gradskom knjižnicom
BR. 1 Zavičajna mapa; motivi zavičajne baštine kao poticaj za integrirani rad i projektnu nastavu u području vizualne kulture (Zdenka Bilušić, prof., voditeljica Centra za vizualnu kulturu djece i mladih Gradske knjižnice «Juraj Šižgorić», Šibenik; Irena Baranić, prof.)
II. 14.00 – 15.30 u Hotelu Ivan
BR. 13 Digitalna fotografija kao sastavni dio informacijske i informatičke pismenosti - Melita Hlastec Ljubačev i Istog Žorž (Melita Hlastec Ljubačev, prof. i Istog Žorž, Kemijsko-grafička škola, Rijeka) - 15 sudionika; 1. dio radionice
III. 14.00 – 15.00 Kongresna dvorana
- 70 godina suradnje Hrvatske čitaonice sela Kuti i OŠ Brod Moravice - Karmen Delač-Petković (mr.sc. Karmen Delač-Petković, struč. sur.savjetnica)
- Knjižnično blago Hrvatskoga zagorja (Danica Pelko, str.sur. savjetnica, OŠ Donja Stubica; Jasna Milički, str.sur. mentorica, OŠ Marija Bistrica; Ines Krušelj-Vidas, prof. i dipl.knjiž., OŠ M.Gupca, Gornja Stubica)
IV. 15.30 – 17.30
BR. 2 Lutkokazi - Ida Bogadi (Ida Bogadi, str. sur. mentor, OŠ G. Krkleca, Zagreb; mr.sc. Lidija Dujić)
BR. 3 Knjižničarske vježbe u ozračju nenasilne transformacije sukoba - Vahida Halaba (Vahida Halaba, struč.sur. mentorica, OŠ Poreč)
V. 16.00 – 17.30
BR. 4 Otkrijmo tajne Zrinskih i Frankopana (Lada Bobinac, prof., OŠ Granešina, Zagreb)
BR. 5 Kamo god krenuo zmaj, došao u Zmajokraj - Nataša Bujas, Danijela Kulović: „Kamo god krenuo zmaj - došao u ZMAJOKRAJ“ (Nataša Bujas, Danijela Kulović, Dječji odjel NKČ Sisak)
BR. 6. Školska knjižnica kao pomoć osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju (Veronika Čelić-Tica, savjetnica za školske knjižnice, NSK, Zagreb)
BR. 7 Internet u knjižnici (Jadranka Đoreski, prof. i dipl. knjiž., 3. OŠ Bjelovar i Nikolina Marinić, prof. i dipl. knjiž., Trgovačka škola Bjelovar)
BR. 8 Računalo u neposrednom odgojno-obrazovnom radu knjižničara (Jadranka Đoreski, prof. i dipl. knjiž., 3. OŠ Bjelovar i Nikolina Marinić, prof. i dipl. knjiž., Trgovačka škola Bjelovar)
BR. 9 Primjena informacijske tehnologije pri izradbi maturalnog rada-Neda Galić (Neda Galić, struč.sur. mentor, II. gimnazija Split)
BR. 10 Školske novine; sredstvo poticanja za čitanje - Melita Hlastec (Melita Hlastec Ljubačev, prof.) - 15 sudionika
BR. 11 Promicanje čitanja; čitateljski klub u knjižnici - Alica Kolarić (Alica Kolarić, dipl.knjiž., Gradska knjižnica Rijeka)
17.30 – 18.00 Predstavljanje popularno-znanstvene biblioteke Mozaika knjiga (Predrag Raos)
18.00 – 19.00 5. Skupština Hrvatske udruge školskih knjižničara (donošenje zaključaka s Okruglog stola)
19.00 – 20.30 Odmor za večeru
20.30 – 21.10 Lutkarska predstava: Veliko putovanje maloga puža – dar knjižničarima Kazališta ZEBRA, Split)
PETAK, 20. TRAVNJA 2007.
9.00 – 10.30 Radionice (12.-19.)
BR. 12 Profesionalna etika školskih knjižničara - Sanja Galic (Sanja Galic, struč.sur. mentorica, III. gimnazija Osijek)
BR. 13 Digitalna fotografija kao sastavni dio informacijske i informatičke pismenosti - Melita Hlastec (Melita Hlastec Ljubačev, prof. i Istog Žorž, Kemijsko-grafička škola, Rijeka) - 3. dio radionice (1. dio radionice u četvrtak 14.00-15.30; 2. dio u četvrtak popodne)
BR. 14 Papirokazi; oblikovanjem papira do čitanja - Elvira Katić (Elvira Katić, struč.sur. mentorica, Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar; Ivanka Majić, prof. i dipl. knjiž., OŠ Jurja Dalmatinca Pag)
BR. 15 Opasnosti interneta u knjižnici - Alica Kolarić (Alica Kolarić, dipl.knjiž., Gradska knjižnica Rijeka)
BR. 16 LDC – zaštita knjiga (po 30 minuta 20.4. od 9.30 do 12.30)
BR. 17 Revizija i otpis u programu Metel Win - Ilija Pejić (Ilija Pejić, viši knjižničar; dipl.oecc. Danko Tkalec)
BR. 18 Primjena suvremenih načela u neposrednom odgojno-obrazovnom radu s učenicima na primjeru rada u školskoj knjižnici - Nada Poturiček (Priručna zbirka) (Nada Poturiček, struč.sur. savjetnica, Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga, Križevci)
BR. 19 Repozitorij (Ivana Vladilo, str.sur. savjetnica; Josip Rihtarić, str.sur. mentor)
11.00 - 13.00 usporedni programi I. i II.
I. ISKUSTVA OŠ - Kongresna dvorana
- Bobovišća – Nazorova tiha luka mira - Mila Biočina (Mila Biočina, str. sur. mentorica, OŠ Lučac, Split)
- Školska knjižnica u ostvarivanju projektne nastave NP sjeverni Velebit - Ankica Blažinović-Kljajo (Ankica Blažinović-Kljajo, prof., OŠ Brestje)
- Interkulturalno obrazovanje i religijska raznolikost - Ketrin Buljević (Ketrin Buljević, str.sur. mentorica, OŠ „Gripe“, Split)
- Realizacija nastavnog sata povijesti u školskoj knjižnici; kreativno partnerstvo u nastavi - Irja Jerković (Irja Jerković, prof., OŠ Mokošica)
- Projekt brod i more - Edo Juraga (Edo Juraga, OŠ Murterski škoji Murter) 15'
- Datoteka:Internet enciklopedije - Ljerka Medved i Dinko Vekić.ppt (Ljerka Medved, str.sur. mentorica, OŠ Voćin; Dinko Vekić, OŠ Mikleuš)
- Projekt Nikola Tesla u OŠ - Gordana Slaviček (Gordana Slaviček, prof.)
- Kultura čitanja učenika viših razreda osnovne škole; istraživanje u školskoj knjižnici (Draženka Stančić, dipl.knjiž., OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec)
II. ISKUSTVA SŠ – dvorana Zlarin
- Srednjoškolci voditelji tečajeva računalnog opismenjavanja umirovljenika u Gradskoj knjižnici Zadar - Doroteja Kamber-Kontić (Doroteja Kamber-Kontić, prof., Gradska knjižnica Zadar)
- Pod ličkom kapom: makadamom u prošlost, autoputom u budućnost (Marija Bednjanec, struč.sur. mentor, Škola za cestovni promet, Zagreb)
- Hemeroteke u školskoj knjižnici (Mirna Luketin, SŠ „Braća Radić“, Kaštel Štafilić Nehaj)
- Televiziski program iz knjižnice Pomorske škole u Splitu (Maglica Plejić, prof.)
- Kvizovi za poticanje čitanja; iskustvo Ekonomsko-birotehničke škole u Splitu (Dražena Ravlić, prof.)
- Sto godina Škole likovnih umjetnosti i sto godina njezine knjižnice (Vanja Škrobica, str.sur. savjetnica, Škola likovnih umjetnosti Split)
13.00 – 15.00 odmor za ručak
15.00 – 17.00 Kongresna dvorana Iskustva i izvješća s radionica
- Očuvanje hrvatske kulturne baštine i primjena novih tehnologija u radu školske knjižnice (Katarina Mudrovčić Hadrović, prof. i dipl. knjiž., II. Gimnazija Zagreb)
- Realizacija programa poticanja čitanja i informacijeske pismenosti kroz projekt „Leonardo da Vinci” (Evica Tihomirović, struč.sur.savjetnica, II OŠ B. Kašića, Zagreb)
- Rezultati rada u radionicama, pitanja sudionika Škole, zaključci
17.00 – 18.00 Glazbeno-pjesnički program posvećen Vukovaru i Siniši Glavaševiću (Rene Medvešek, Čedo Antolić)
- nije održano -
18.00 – 19.45 Odmor za večeru
20.00 – 21.00 posjet izložbi dječjih radova inicijala u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“
(zainteresirani za prijevoz trebaju se upisati do četvrtka na recepciji Hotela Ivan)
SUBOTA, 21. TRAVNJA 2007.
8.30 – 13.00 Škola u prirodi – otoci Šibenskog arhipelaga izletničkim brodom
(Krapanj, Zlarin, Prvić i kanal sv. Ante s tvrđavom sv. Nikole) – (detalji o cijeni ovisit će o sponzorima i bit će poznati naknadno)
Humanitarna akcija - Irja Jerković
Popis i opis radionica na 19. Proljetnoj školi u Šibeniku
Proljetne škole
- 15. proljetna škola školskih knjižničara
- 16. proljetna škola školskih knjižničara
- 17. proljetna škola školskih knjižničara
- 18. proljetna škola školskih knjižničara
- 19. proljetna škola školskih knjižničara
- 20. proljetna škola školskih knjižničara
- 21. proljetna škola školskih knjižničara