Udruga knjižničari.jpg
Knjižničari
Hrvatska mreža školskih knjižničara

Zapisnik 1. SVOKZDŽ i SVSKZDŽ 15. listopada 2008.

Izvor: UDK02
Skoči na: izbornici, traži

Zapisnik sa 1. Stručnog vijeća knjižničara osnovnih i srednjih škola Zadarske županije održanog 15. listopada 2008.

U Hotelijersko-turističkoj i ugostiteljskoj školi u Zadru, u srijedu 15. listopada 2008. održan je 1. sastanak Stručnog vijeća knjižničara srednjih škola, zajedno sa Stručnim vijećem knjižničara osnovnih škola, s početkom u 9,00 sati, sa sljedećim
DNEVNIM REDOM:

1.Predstavljanje škole- domaćina i školske knjižnice
(Nositelj: Danijela Riger-Knez, prof.)
2.Izvješće sa Stručnog skupa voditelja Stručnih vijeća, stručnih suradnika knjižničara mentora i savjetnika (Metković, 24.-26. rujna)
(Nositelj: Ivanka Majić, prof.)
Datoteka:Metković 24.-26.09.08.- Ivanka Majić.ppt
3.Iskustva: „Upoznaj(mo) školsku knjižnicu“
(Nositelj: Elvira Katić, prof.)
4.Tema: „Dokumentacija u školskoj knjižnici“
(Nositelj: Doroteja Kamber-Kontić, prof. i Ivanka Majić, prof.)
Datoteka:Knjižnična dokumentacija - Kamber, Majić.ppt
5.Radionica: „Biti pozitivan“ <br< 6.Izvješće o radu za 2007./2008.
7.Plan i program rada Vijeća za 2008./2009.
8.Razno (Interliber; HUŠK; www. knjiznicari.hr; Kalendar događanja u 2008./2009.; obilježavanje međunarodnog dana školskih knjižnica;…)
(Nositelj: voditeljice Stručnih vijeća)


Ad. 1.
Predstavljanje škole domaćina i školske knjižnice
Danijela Riger – Knez, knjižničarka škole domaćina održala je kratku uvodnu PowerPoint prezentaciju o povijesti škole i školske knjižnice, te upoznala nazočne s aktivnostima koje se odvijaju u školskoj knjižnici od radionice o ljudskim pravima, sastanaka volontera, dramske skupine te prigodnog obilježavanja važnih datuma kao što je Dan škole, Držićevi dani…

Ad. 2.
Izvješće sa Stručnog skupa voditelja Stručnih vijeća, stručnih suradnika knjižničara mentora i savjetnika
Voditeljica Stručnog vijeća knjižničara osnovnih škola prof. Ivanka Majić detaljno je izvijestila nazočne o Stručnom skupu voditelja Stručnih vijeća, stručnih suradnika knjižničara mentora i savjetnika koji je održan u Metkoviću od 24. do 26. rujna na kojemu je sudjelovala zajedno s kolegicom Sofijom Zekanović, stručnom suradnicom mentoricom u O.Š. Smiljevac. Upoznala nas je s događanjima i raznim temama koje su na skupu obrađene, a tema skupa bila je „Baština na novim medijima“. Uz predavanja i radionice organizirana je i terenska nastava (obilazak starokršćanske bazilike Sv. Vida, Arheološkog muzeja Narona, školske knjižnice Metković). Nakon što je istaknula neka zanimljiva predavanja sa skupa, a između ostalog i „Diktat nove pismenosti mladih u suvremenim medijima“ razvila se diskusija o tome kako se gradi pismenost mladih, kako mladi komuniciraju na chatu, blogu koristeći kratice iz engleskog jezika, upotrebljavajući razne znakove, simbole.
Govorilo se još i o tome kako danas veliku pozornost treba posvetiti informatičkim vještinama te o informaciji, njenoj važnosti u suvremenom svijetu i kako doći do potrebnih informacija u moru nepotrebnih.

Ad. 3.
Iskustva: „Upoznaj(mo) školsku knjižnicu“
Voditeljica Stručnog vijeća za srednje škole Elvira Katić naglasila je u uvodu kako je ova prezentacija poziv, poruka namijenjena učenicima prvog razreda srednje škole da bolje upoznaju školsku knjižnicu. U izradi prezentacije pomogli su joj „mladi knjižničari“ . Istaknuto je kako je suvremena školska knjižnica informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte kvalitetne škole. Zadaća školske knjižnice je da pruži obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informacijama, te da omogućuje učenicima stjecanje vještina za cjeloživotno učenje, da razvija njihovu maštu i pomaže im da postanu odgovorni građani. Istaknute su zadaće školskih knjižničara unutar četiri segmenta njihova rada: odgojno – obrazovni rad, kulturna i javna djelatnost, stručni knjižničarski poslovi, stručno usavršavanje. Naglašeno je kako je školska knjižnica u kulturnoj i javnoj djelatnosti povezana s medijima, gradskom knjižnicom, kazališnom kućom, Filozofskim fakultetom i osnovnim školama u raznim projektima i smotrama. Kolegica Katić je detaljno izvijestila o svojoj školskoj knjižnici, prostoru, opremi, Pravilniku o radu knjižnice te što se ne smije raditi u školskoj knjižnici. Također je istaknula vannastavne aktivnosti mladih knjižničara ( pregledavaju vraćene knjige i umeću ih na police, oslikavaju, crtaju i uređuju knjižnične panoe, sudjeluju u projektima, bave se istraživačkim radom), ali i vannastavne aktivnosti „Amfore“ kroz kreativne radionice (oslikavanje svile, slikanje na staklu, gipsani odljevci, modeliranje, izrada sapuna, ukrasi od žice, čaroban krep, salvetna tehnika, izrada čestitki, nakita i lutki, radionice u susret blagdanima…) Nazočni su tako riječima i slikom na zanimljiv način upoznati s školskom knjižnicom.

Ad. 4.
Tema: „Dokumentacija u školskoj knjižnici“
Kao uvod u prezentaciju prof. Doroteja Kamber- Kontić, voditeljica Matične službe za školske knjižnice, pročitala je odlomak iz priče Cvrčak i mrav/ La Fontaine, 1986. Naime, na taj je način skrenula pozornost na riječ „sakupljati“ u kojoj stoje i dijelovi našeg knjižničarskog posla vezani za čuvanje i zaštitu knjižne građe. Nadalje je naglasila kako je u školskoj knjižnici vrlo važno čuvati inventarne knjige, kataložne listiće, Pravilnik o radu školske knjižnice, zapisnik o otpisu i reviziji knjižne građe, popise darovane građe i zahvalnice darovateljima, dnevnik rada, račun kupljenih knjiga, evidenciju korisnika (na svim medijima papirnatim i elektronskim). Prof. Kamber – Kontić je uputila nazočne knjižničare i na Repozitorij školskog knjižničarstva odnosno na internet adresu http:/www.knjiznicari. hr/ UDK02/index.php/propisi gdje se mogu naći korisne informacije. Preporučila je i Vodič za arhiviranje dokumentacije/ Informator, Zagreb, 1999. Ukratko, istaknuta je važnost knjižnične dokumentacije te je napomenula koje važne zakonske propise i norme bismo trebali imati priručno za nas knjižničare: Zakon o osnovnom i srednjem školstvu, Zakon o knjižnicama, Standard za školske knjižnice, Pravilnik o reviziji i otpisu knjižnične građe, Pravilnik o zaštiti knjižnične građe, Pravilnik o obvezama učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi, Naputak o obvezama programu i normativu rada stručnog suradnika knjižničara u osnovnoj i srednjoj školi.
Nakon izlaganja prof. Kamber – Kontić, nazočnima se obratila prof. Ivanka Majić koja je uz PowerPoint prezentaciju govorila o knjižničnoj dokumentaciji koja obuhvaća sve pisane dokumente o radu školske knjižnice, odnosno zbirku dokumenata i pisanih svjedočanstava o radu u školskoj knjižnici. Kolegica Majić je podsjetila kako u knjižničnu dokumentaciju spadaju: godišnji planovi i programi rada knjižnice, pravilnici o radu knjižnice, izvješća i statistike školske knjižnice, dokumenti o radu s učenicima, dokumenti o radu i suradnji s nastavnicima. U nastavku izlaganja detaljno je razradila svaki segment knjižnične dokumentacije.

Ad. 5.
Radionica:“Biti pozitivan“
Prof. Ankica Pranjić je bila voditeljica zanimljive radionice „Biti pozitivan“ u kojoj su knjižničari trebali odabrati jednu od devet ponuđenih slika, a nakon toga je prof. Pranjić pročitala karakteristike i osobine ljudi vezane za pojedinu sliku. Zaključeno je da je upitna pouzdanost testova pomoću boja. Na kraju je podijeljen anketni upitnik pod nazivom „Je li vaša čaša napola prazna ili napola puna?“ Nakon što su knjižničari odgovorili na postavljena pitanja i zbrojili bodove pronašli su se u jednoj od alternativa: pesimisti – kojima je čaša napola prazna ili realni optimisti kojima je čaša napola puna.

Ad. 6.
Izvješće o radu za 2007./2008. nalazi se na internet stranici RivaOn – Obrazovnog portala srednjih škola Zadarske županije www.rivaon.com. kao i Plan i program Vijeća za tekuću godinu.

Ad. 7.
Plan i program rada Vijeća za 2008./2009.
Kolegica Katić je nazočnima pročitala prijedlog Plana i programa rada Stručnog vijeća za tekuću godinu. Naime, nazočni su zamoljeni da predlože teme koje žele obraditi. U planu je i realizacija teme „Mediji i o medijskoj kulturi“.

Ad. 8.
Razno
O novostima u svezi s projektom umrežavanja školskih knjižnica i edukacijom za korištenje CROLIST-a voditeljica Matične službe Doroteja Kamber-Kontić je naglasila da će zainteresirani o tome biti na vrijeme upoznati. Najavila je i otvaranje knjižnice u Arbanasima.
Još jednom je istaknuto da sve obavijesti o knjižnicama i radu možemo pronaći na Repozitoriju školskog knjižničarstva: www.knjiznicari.hr.
Govorilo se i o Međunarodnom danu školskih knjižnica koji se svake godine prigodno obilježava i knjižničari za tu prigodu organiziraju knjižnične susrete, pripremaju prigodne izložbe, promocije novih knjiga…
XXI. proljetna škola školskih knjižničara održat će se ove godine u Zadru.


Zapisnik vodila:
Tajana Anzulović, prof. i dipl. knjižn.

Voditeljica županijskog stručnog vijeća:
Elvira Katić, prof. i dipl. knjižn.
stručna suradnica mentorica

Osobni alati
izbornik za datoteke
Pomoć
for english speaking visitors