Udruga knjižničari.jpg
Knjižničari
Hrvatska mreža školskih knjižničara

Pomoć:Pregled UDK 02 za nove suradnike

Izvor: UDK02
(Usporedba među inačicama)
Skoči na: izbornici, traži
m (sitniji popravci teksta)
m (preusmjerenje)
 
(Nije prikazano 5 međuinačica jednog suradnika)
Redak 1: Redak 1:
{{ne_mijenjaj}}
+
{{Predložak:Pregled UDK02}}
  
administratori: suradnik, održavatelj, mentor, savjetnik, upravitelj
+
Za nastavak klikni na poveznicu "Učlanjenje" iznad ovog teksta, ili na zelenu strjelicu dolje desno.
  
 +
Na sljedećih 6 stranica saznat ćeš sljedeće:
 +
1 Uvod <br>
 +
1.1 Što je UDK 02?<br>
 +
1.2 Kako možemo pomoći? <br>
 +
1.2.1 Probaj odmah sada urediti ovu stranicu tako da na njoj nešto napišeš!<br>
 +
2 Razgledavanje <br>
 +
2.1 Istraži UDK 02<br>
 +
2.2 Kartice<br>
 +
2.3 Predmetnice<br>
 +
3 Učlanjenje <br>
 +
3.1 Ispunjavanja formulara<br>
 +
3.2 Zašto se učlaniti?<br>
 +
4 Pisanje članaka <br>
 +
4.1 O čemu sve pisati?<br>
 +
4.2 Kako napraviti novu stranicu?<br>
 +
4.3 Gdje upisati tekst?<br>
 +
5 Oblikovanje članka <br>
 +
5.1 Izgled članka<br>
 +
5.2 Osnovno uređivanje teksta<br>
 +
6 Objavljivanje datoteka <br>
 +
6.1 Gdje su datoteke smještene?<br>
 +
6.2 Kako ispuniti formular za objavljivanje datoteka?<br>
 +
6.3 Kako klasificirati datoteku?<br>
  
Pregled UDK 02 za nove suradnike
+
<div style="float:right;">{{clickpic|Pomoć:Pregled UDK02(Učlanjenje)|http://www.wikieducator.org/images/c/c4/Next.png}}</div><br />
  
=Uvod=
+
[[Predmetnica:Pomoć]]
 
+
{{Predložak:Ciljevi|
+
Novi suradnik mora:
+
* dobiti osnovnu informaciju što je UDK 02,
+
* dobiti informaciju da može surađivati bez naprednih informatičkih znanja,
+
* biti ohrabren da se uključi ravnopravno u rad na projektu
+
}}
+
 
+
==Što je UDK 02?==
+
 
+
UDK 02 mrežno je sjedište (eng. ''site'') koje zajedno stvaramo i održavamo - surađujući i upotpunjujući se. Pridruži nam se u nastojanju da na jednom mjestu objedinimo informacije za školske knjižničare pisanjem članaka o radovima objavljenima negdje drugdje na mreži ili objavljivanjem gotovih radova i(li) pisanjem članaka neposredno na UDK 02.
+
 
+
Izabrali smo program koji omogućuje suradnju na jednostavan način, za što nam nisu potrebne napredne informatičke vještine.
+
 
+
Stalno nastojimo poboljšati izgled i sadržaj sjedišta, a sve se promjene pohranjuju, pa se neprikladne izmjene brzo mogu odstraniti.
+
 
+
==Kako možemo pomoći?==
+
 
+
Nemoj se plašiti uređivanja, mijenjanja i pisanja članaka – svi učlanjeni suradnici mogu uređivati gotovo sve stranice. Ohrabrujemo te da popraviš što god ti se čini da nije dobro izvedeno, čim naiđeš na nešto što bi trebalo popraviti – ispravi ''tipfeler'', pravopisnu ili gramatičku pogrješku, izmijeni netočan podatak, popraviti izgled teksta, grafički ga preoblikuj, dodaj unutarnju ili vanjsku poveznicu, dopuni novim odlomkom… napiši novi članak kojeg nema na UDK 02, a tu bi trebao biti. (Napomena: iznimno, na izričit zahtjev autora ili radi sprječavanja zlonamjernog mijenjanja, ovlašteni suradnici mogu onemogućiti uređivanje nekih stranica, tada se na tim stranicama umjesto kartice „uredi“ pojavljuje kartica ''vidi izvorni kod'')
+
 
+
Ne možeš uništiti UDK 02. Svaka izmjena može biti ponovno izmijenjena ili popravljena. Samo hrabro kreni u uređivanje i pisanje članaka – sudjeluj u izgradnji UDK 02, neka nam postane najbolje knjižničarskog mrežno sjedište!
+
 
+
===Probaj odmah sada urediti ovu stranicu tako da na njoj nešto napišeš!===
+
# Na vrhu ove stranice je nekoliko kartica, klikni na karticu «uredi», treću s lijeva, nakon kartica «pomoć» i «komentari».
+
# Utipkaj nešto unutar okna za uređivanje, iza vitičaste zagrade.
+
# Klikni puce «sačuvaj stranicu» ispod okna za uređivanje ili «kako će izgledati».
+
# Nemoj prebrisati zaglavlje između dvostrukih vitičastih zagrada.
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
=Razgledavanje=
+
 
+
{{Predložak:Ciljevi|
+
Novi suradnik mora:
+
* dobiti osnovnu informaciju o bočnom i suradničkom izborniku,
+
* dobiti osnovnu informaciju o karticama,
+
* dobiti osnovnu informaciju o izgledu stranice i predmetnicama
+
}}
+
 
+
==Istraži UDK 02==
+
 
+
* Lijevi bočni izbornik, suradnički izbornik u zaglavlju i informativni izbornik u podnožju – prikazuju se u našem mrežnom pregledniku (Opera, Firefox, Internet Explorer…) na svim stranicama unutar UDK 02.
+
* U lijevom bočnom izborniku nalaze se poveznice na određene stranice UDK 02 poput stranica [[pomoći]], poveznice na stranice [[novosti]] i [[dogovaraonicu]], zatim poveznice na kazala kojima lakše pretražujemo mrežno sjedište i sl. Ispod okna u koje upisujemo pojam koji želimo pronaći na UDK 02, nalazi se «alatna vrpca» - niz različitih poveznica koje program automatski generira, ovisno o tome kakvu smo vrstu stranice otvorili. (Napomena: osim ''članaka'', koji su glavna vrsta stranica na UDK 02, razlikujemo još stranice koje se nazivaju "slika", "pomoć", "stranica suradnika", "predložak", "stranica projekta", "posebna stranica"… O kojoj se vrsti stranice radi vidimo po natpisu u prvoj kartici na vrhu stranice, i u adresnom oknu. Uz svaku takvu "primarnu" stranicu, s njom u paru dobivamo i "sekundarnu" za komentare, odnosno za razgovor sa suradnikom. Više o tome pročitaj u čanku o [[imenskom prostoru]])
+
* Suradnički izbornik pojavljuje se na stranici nakon što se prijavimo, a prijaviti se možemo ako smo učlanjeni na UDK 02.
+
 
+
==Kartice==
+
 
+
Sve stranice (uz jednu iznimku) sastoje se od nekoliko slojeva, što je prikazano karticama na vrhu stranice. Osnovna kartica zove se ''članak'', ''slika'', ''stranica suradnika'', ''pomoć'', ''predmetnica''…, druga kartica zove se ''komentari'' ili ''razgovor sa suradnikom'' i na njoj komentiramo sadržaj prve kartice, klikom na treću karticu ''uredi'' možemo mijenjati ili upisivati tekst na prvoj ili drugoj kartici, a klikom na četvrtu karticu ''stare izmjene'' dobivamo informacije o različitim promjenama na prvoj i drugoj kartici.
+
 
+
==Predmetnice==
+
 
+
Na dnu stranice nalaze se posebno grafički istaknute jedna ili više predmetnica kojima klasificiramo članke i radove. Predmetnice dodajemo člancima prema istom načelu kao što knjižničnim jedinicama dodajem predmetnice prilikom izgradnje predmetnog kataloga. Budući da nemamo unaprijed pripremljen tezaurus, dobro je konzultirati postojeće predmentice. Ipak, budući da radimo u fleskibilnom mrežnom okružju, nije problem predmetnice mijenjati. Program sve stranice s istim predmetnicama objedinjuje na preglednim stranicama, a popis svih predmetnica je u predmetnom kazalu. Klikom na neku predmetnicu otvara nam se popis članaka označenih tom predmetnicom. Predmetnice upisujemo unutar okna za uređivanje, tako da predmetnicu upišemo unutar dvostrukih uglatih zagrada, iza riječi predmetnica, primjerice <nowiki>[[Predmetnica:hrvatski jezik]]</nowiki>. Kod za upisivanje možemo dobiti tako da kliknemo znak [xxx] u izborniku okna za uređivanje, da kliknemo plavu poveznicu [slika] ispod okna za uređivanje, ili kombinacijom tipaka alt i f, odnosno alt i g.
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
=Učlanjenje=
+
 
+
 
+
{{Predložak:Ciljevi|
+
Novi suradnik mora:
+
* dobiti predodžbu o proceduri popunjavanja formulara učlanjenja,
+
* dobiti informaciju o prednostima upisivanja adrese elektronične pošte
+
* dobiti informaciju o pogodnostima koju imaju učlanjeni suradnici u odnosu na posjetitelje
+
}}
+
 
+
==Ispunjavanja formulara==
+
Učlanjenje na UDK 02 veoma je jednostavno. Ako nisi prijavljena, na bilo kojoj stranici UDK 02 u gornjem desnom kutu klikni na poveznicu [[Prijavi se / Učlani se]]. Nakon što klikneš na tu poveznicu, otvara se stranica za prijavu već učlanjenih korisnika. Ako još nisi učlanjena, klikni na gornju poveznicu [[Učlani se]]. Otvorit će se kratak formular u kojem trebaš upisati svoje korisničko ime – molimo te da to svakako bude stvarno ime i prezime - te dva puta lozinku. Premda to nije uvjet, svakako te molimo da uneseš i svoju adresu elektronične pošte jer time ostvaruješ niz pogodnosti. To možeš učiniti i kasnije, izmjenom podataka u osobnim postavkama.
+
 
+
Elektroničnu adresu koju ovdje upišeš ostali suradnici ne mogu vidjeti. Primjerice, ako otvoriš nečiju suradničku stranicu, u donjem dijelu lijevog bočnog izbornika pojavit će se poveznica ''pošalji poruku suradniku''. Klikom miša na tu poveznicu otvorit će se okno u kojem možeš napisati poruku tom suradniku. Kad klikneš puce „pošalji poruku suradniku“, program će poruku proslijediti kao elektroničnu poštu, premda nigdje nije vidljivo kako glasi ta adresa, pošiljatelj pri tom zna samo primateljevo korisničko ime, ali ne i njegovu elektroničnu adresu. Naravno, to će funkcionirati jedino ako si upisala svoju vrijedeću adresu elektronične pošte. Na ovaj način suradnike ponajprije štitimo od ''spama'''. Osim toga, upisivanjem elektronične adrese, ako tako ugodiš osobne postavke, možeš dobivati automatski generirane poruke kad god netko promijeni bilo koju stranicu koju si stavila na svoj popis praćenih stranica ili kad netko izmijeni tvoju suradničku stranicu za razgovor. U slučaju da si zaboravila svoju lozinku kojom se prijavljuješ na UDK 02, program ti može poslati novu na elektroničnu poštu koju ovdje navedeš. Da bi se tvoja elektronična adresa mogla koristiti za sve ovo navedeno, moraš ju potvrditi u svom programu za čitanje elektronične pošte (dobit ćeš automatski generiranu poruku za potvrdu elektronične adrese).
+
 
+
==Zašto se učlaniti?==
+
Svi posjetitelji mogu pregledavati sve stranice i preuzimati sve datoteke, ali samo učlanjeni suradnici mogu uređivati članke i objavljivati datoteke, uključivši i suradničku stranicu.
+
 
+
Učlanjenjem ostvaruješ niz pogodnosti:
+
* možeš ugoditi osobne postavke pomoću kojih lakše uređuješ tekstove, lakše pretražuješ stranice i pojmove, lakše surađuješ s drugim suradnicima i evidentiraš promjene,
+
* dobivaš popis praćenih stranica – lakše pratiš promjene na stranicama od osobnog interesa,
+
* možeš premještati i preimenovati stranice,
+
* program bilježi i omogućuje ti pregled tvog cjelokupnog prinosa u radu na projektu UDK 02,
+
* budući da su prinosi zaštićeni autorskim pravom, preko suradničkog imena dokazuješ svoja autorska prava i omogućuješ posjetiteljima da te zatraže za dopuštenje korištenja tvog rada, bez kršenja autorskih prava,
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
=Pisanje članaka=
+
 
+
{{Predložak:Ciljevi|
+
Novi suradnik mora:
+
* biti upućen kakvi su članci najpoželjniji
+
* dobiti informaciju kako napraviti novu stranicu
+
* dobiti informaciju kako doći do okna za uređivanje teksta,
+
* biti ohrabren da je najvažnije prenijeti znanje i ideje, a ne savršeno oblikovati tekst,
+
* biti upućen na mjesto gdje može dobiti detaljniju informaciju o uređivanju teksta
+
}}
+
 
+
 
+
 
+
==O čemu sve pisati?==
+
 
+
Napiši članak o bilo čemu što bi moglo koristiti školskim knjižničarima.
+
 
+
Najpoželjniji članci su: nastavne priprave; pregled rada ŽSV-a, matične službe, HUŠK-a, i drugih knjižničarskih udruga; članci o školskim knjižničarima i njihovim školskim knjižnicama.
+
 
+
Naročito su poželjni članci o datotekama iz [[:Predmetnica:Mrežna zbirka|mrežne zbirke]]. To su radovi koje su školski knjižničari napisali u Wordu,  Power Pointu i sl., ili radovi koji su pohranjeni u formatu .pdf. Mnogo takvih radova objavljeno je na UDK 02 i ponuđeno za preuzimanje. Oni se nalaze u imenskom prostoru ''datoteka'' (''slika''). Korisno je o takvim radovima napisati ili članke u kojima su detaljno opisani, ili prilagoditi tekst rada u obliku članka. Na kraju takvog članka stavlja se unutarnja poveznica za preuzimanje rada u prvotnom formatu. Na taj način posjetitelj zainteresiran za preuzimanjem nekog objavljenog rada moći će dobiti cjelovu predodžbu o radu, eventualno ga  pročitati, te na kraju preuzeti u prvotnom formatu (.ppt, .doc, .pdf…).
+
 
+
Različite obavijesti (koje imaju ograničen vijek trajanja) ne piši na zasebnim stranicama, već na vrhu stranice [[novosti]], a sve što ti nije jasno, slobodno pitaj na stranici [[dogovaraonica]].
+
 
+
==Kako napraviti novu stranicu?==
+
 
+
Novu stranicu možeš napraviti na nekoliko načina. Smisli naslov koji precizno označuje sadržaj članka (izbjegavaj kratka generička imena poput '''školska knjižnica''', '''izvješće''' i sl.) i upiši ga u okno za upisivanje naslova novog članka. Okno se nalazi na početnoj stranici i na stranicama ŽSV-a. Naslov članka možeš dopisati i u adresno okno svog mrežnog preglednika iza «http://www.knjiznicari.hr/UDK02/indeks.php» i nakon toga klikni tipku «enter». U naslovu članka '''OBAVEZNO''' koristi hrvatske dijakritičke znakove. (Napomena: ako u adresnom oknu nakon toga budu prikazani neobični znakovi poput %_&$#, neka te to ne zbunjuje, ako se na vrhu članka, ispod kartice ''članak'', nalazi ispravan naslov članka.)
+
 
+
Ako stranica s tim naslovom već postoji, otvorit će se postojeća stranica (provjeriti). Ako je već netko drugi napisao članak pod tim naslovom, možeš za svoj članak odabrati drugi naslov ili napraviti razdvojbenu stranicu, odnosno zamoliti nekog od iskusnijih suradnika da napravi razdvojbenu stranicu koja će upućivati posjetitelje na izbor jednog od više članaka istog naslova.
+
 
+
==Gdje upisati tekst?==
+
 
+
Kad klikneš na karticu «uredi», na vrhu okna za uređivanje nalazi se izbornik. Označivanjem dijela teksta i klikom ne jednu od sličica, možeš koristiti neki od nekoliko najčešćih postupaka u oblikovanju teksta, poput '''kosih''' ili ''podebljanih'' slova. Ako se još nisi susrela s wikijem na mreži, dovoljno je da samo utipkaš ili prekopiraš tekst. ''Tvoje znanje i ideje najdragocjeniji su prinos projektu UDK 02!'' Ako pohraniš neoblikovani tekst, nemoj se iznenaditi ili razočarati ako netko od suradnika uskoro preoblikuje tvoj tekst. Zapravo, s obzirom na narav programa i zajedničku izgradnju ovog sjedišta, moraš biti spremna da svaki drugi suradnik može tvoj tekst popraviti ili izmijeniti. (Napomena: ali isto tako budi svjesna da ti sama te izmjene možeš poništiti, staviti napomenu neka se stranica ne mijenja ili zatražiti od suradnika s takvim ovlaštenjima neka onemoguće daljnje izmjene članka).
+
 
+
Detaljnije informacije o oblikovanju teksta pročitaj [[ovdje]].
+
 
+
 
+
=Oblikovanje članka=
+
 
+
{{Predložak:Ciljevi|
+
Novi suradnik mora:
+
* dobiti osnovne savjete kako koncipirati izgled članka i koje sve dijelove ne smije ispustiti,
+
* dobiti osnovne upute kako se koristiti izbornikom na vrhu okna za uređivanje i poveznicama u okviru ispod okna za uređivanje
+
}}
+
 
+
==Izgled članka==
+
Za sad ne postoje zadana pravila glede izgleda članaka, ali je opći savjet neka članak bude oblikovan tako da privuče pozornost posjetitelja. Ako se dogovorimo, postoji mogućnost da svi članci o školskim knjižničarima i školskim knjižničarima budu napisani po istom uzorku, tada se treba držati takvog dogovora. Možeš koristiti različite veličine i boja pisma, podebljavanje, ukošavanje, dodavanje ilustracija, korištenje tablica…Osnovni alati nalaze se u izborniku na vrhu okna za uređivanje, a za dodatno uređivanje koristimo pojednostavljeno označivanje – takozvani Wikitext. Svakako se valja pridržavati sljedećih preporuka:
+
* Naslove odlomaka označi oznakama za odlomke (znakovi == na početku i kraju, odnosno puce xxx). Kad u tekstu ima više od tri naslova, program automatski na vrhu članka generira kazalo. Osim toga, korištenjem oznaka za odlomke može se staviti unutarnju poveznicu na određeni odlomak s nekog drugog članka.
+
* Duže tekstove trebaš podijeliti na više manjih članaka i napraviti zajednički članak (kazalo za taj članak). To je zato jer neki mrežni preglednici ne prikazuju uvijek dobro duže stranice, a i lakše je uređivanje kraćih članaka.
+
* Članak na kraju trebaš označiti sa što preciznijim predmetnicama.
+
* Ako je članak autorski, svakako upiši autorsku predmetnicu. Ako pišeš članak čiji nisi autor, nije potrebno stavljati suradničku predmetnicu, jer se suradnički prinosi bilježe automatski.
+
* Ako u članku upućuješ na neki drugi članak unutar UDK 02, taj dio teksta pretvori u unutarnju poveznicu.
+
* Vanjske poveznice možeš stavljati unutar teksta, a možeš i na kraju članka napraviti pregled vanjskih poveznica.
+
* U slučaju da nudiš tekst članka za preuzimanje u obliku datoteke, na kraju članka napiši novi odlomak, primjerice "Preuzimanje datoteke u formatu .doc" i nakon toga stavi unutarnju poveznicu za medije na datoteku ponuđenu za preuzimanje. (Oblik odlomka radi ujednačenosti preuzmi s okvira s poveznicama ispod okna za uređivanje.)
+
* Ako si članak počela pisati, ali si iznenada bila spriječena, a ne želiš da ga netko drugi prepravlja dok ga ne dovršiš, na vrh članka stavi predložak s takvim upozorenjem (preuzmi ga s popisa predložaka, u okviru s poveznicama ispod okna za uređivanje).
+
* Ako članak smatraš dovršenim i ne želiš da ga itko drugi mijenja ili popravlja, možeš staviti na vrh članka predložak s takvim upozorenjem.
+
 
+
Savjet: postoje programi koji omogućuju pretvaranje teksta napisanog u Wordu i Excelu u Wikitext.
+
 
+
==Osnovno uređivanje teksta==
+
 
+
Podebljani tekst, primjerice, možeš dobiti na više načina. U oknu za uređivanje na početku i na kraju podebljanog testa stavi uzastopno dva izostavnika. Drugi način je da koristiš sličicu na vrhu okna za uređivanje – najprije mišem označi tekst, a zatim klikni na sličicu xx. Treći je način da najprije klikneš oznaku na vrhu okna za uređivanje, a zatim unutar oznaka upišeš željeni tekst.
+
 
+
Ispod okna za uređivanje nalazi se okvir s više poveznica, tekstova označenih plavom bojom. Klikom na neku od tih poveznica, ona će biti prekopirana na mjesto kursora u oknu za uređivanje. Ovdje možemo dodavati često korištene oznake, predloške, sintagme i sl. Dobro je posavjetovati se s drugim suradnicima glede dodavanja novih poveznica u ovaj okvir.
+
 
+
 
+
PiO
+
P: Zašto jednostavno ne napišemo članak u wordu i pohranimo ga kao html?
+
O: Članak objavljen na UDK 02 nije obična html stranica, u tom slučaju izgubila bi se prednost oblikovanja unutarnjih poveznica i predmetnica.
+
 
+
 
+
 
+
 
+
=Objavljivanje datoteka=
+
 
+
{{Predložak:Ciljevi|
+
Novi suradnik mora:
+
* dobiti osnovne savjete kako koncipirati izgled članka i koje sve dijelove ne smije ispustiti,
+
* dobiti osnovne upute kako se koristiti izbornikom na vrhu okna za uređivanje i poveznicama u okviru ispod okna za uređivanje
+
}}
+
 
+
==Gdje su datoteke smještene?==
+
 
+
Sve objavljene datoteke pohranjuju se u zasebnom imenskom prostoru "slika". Svaka objavljena datoteka automatski se smješta na svoju stranicu za opis slike, odnosno datoteke.
+
 
+
Sam postupak objavljivanja datoteka veoma je jednostavan, ali ako je površno odrađen, datoteka ne će pronaći put do svojih korisnika.
+
 
+
==Kako ispuniti formular za objavljivanje datoteka?==
+
 
+
Na bilo kojoj stranici na UDK 02 klikni na lijevom bočnom izborniku poveznicu "Objavljivanje datoteka". Otvorit će se sljedeća stranica.
+
 
+
U prvom oknu upiši ili odredi putanju do datoteke na svom računalu.
+
 
+
U drugom oknu možeš upisati drukčije ime. U slučaju da si datoteku na svom računalu imenovala nekim imenom koje je razumljivo samo tebi, nije potrebno da najprije preimenuješ tu datoteku na svom računalu, pa da ju tako preimenovanu objaviš na UDK 02, već je dovoljno da u ovo drugo okno upišeš ime koje posjetitelje i suradnike može asocirati na sadržaj datoteke. Također, ako se tvoja datoteka zove, primjerice, "izvješće", a na UDK 02 je već objavljena datoteka "izvješće", objavljivanjem datoteke s istim imenom stara datoteka bila bi prebrisana novom. Kako se to ne bi dogodilo, a da ne moraš najprije preimenovati svoju datoteku na svom računalu, ovdje jednostavno upiši neko zgodno jedinstveno i asocijativno ime za svoju datoteku.
+
 
+
U trećem oknu trebaš datoteku opisati i staviti odgovarajuće predmetnice.
+
 
+
Ako o toj datoteci namjeravaš napisati članak, dovoljno je sažeto naznačiti o čemu se radi u datoteci, kako bi suradnici, koji pregledavaju datoteke, tu datoteku razlikovali od neke druge sličnog imena.
+
 
+
Ako o toj datoteci ne namjeravaš napisati članak, potrebno je što opširnije napisati o čemu se radi u datoteci, kako bi suradnici zainteresirani za njezino preuzimanje dobili točnu predodžbu prije eventualnog preuzimanja – kako se nakon preuzimanja i pokretanja ne bi neugodno iznenadili.
+
 
+
==Kako klasificirati datoteku?==
+
I u jednom i u drugom slučaju potrebno je upisati što više predmetnica koje se odnose na sadržaj datoteke, a u slučaju autorskog rada, svakako stavi i autorsku predmetnicu.
+
 
+
Preporuka: prije no što počneš objavljivati datoteke, svakako pročitaj klanak [[Pomoć:Kako pripremiti datoteku za objavljivanje na UDK 02|Kako pripremiti datoteku za objavljivanje na UDK 02]]
+

Trenutačna izmjena od 14:41, 14. rujna 2007.

Tutorial.png

Pregled UDK 02

 

Učlanjenje | Uvod | Razgledavanje | Pisanje članaka | Oblikovanje članaka | Objavljivanje datoteka

Za nastavak klikni na poveznicu "Učlanjenje" iznad ovog teksta, ili na zelenu strjelicu dolje desno.

Na sljedećih 6 stranica saznat ćeš sljedeće: 1 Uvod
1.1 Što je UDK 02?
1.2 Kako možemo pomoći?
1.2.1 Probaj odmah sada urediti ovu stranicu tako da na njoj nešto napišeš!
2 Razgledavanje
2.1 Istraži UDK 02
2.2 Kartice
2.3 Predmetnice
3 Učlanjenje
3.1 Ispunjavanja formulara
3.2 Zašto se učlaniti?
4 Pisanje članaka
4.1 O čemu sve pisati?
4.2 Kako napraviti novu stranicu?
4.3 Gdje upisati tekst?
5 Oblikovanje članka
5.1 Izgled članka
5.2 Osnovno uređivanje teksta
6 Objavljivanje datoteka
6.1 Gdje su datoteke smještene?
6.2 Kako ispuniti formular za objavljivanje datoteka?
6.3 Kako klasificirati datoteku?


Osobni alati
izbornik za datoteke
Pomoć
for english speaking visitors