Udruga knjižničari.jpg
Knjižničari
Hrvatska mreža školskih knjižničara

I oni su bili knjižničari

Izvor: UDK02
Inačica od 20:59, 6. travnja 2007. koju je unio/unijela Ivana Vladilo (Razgovor | doprinosi)
Skoči na: izbornici, traži
Mnoge slavne osobe bavile su se knjižničarskim zanimanjem. Dodaj podatke o onom tko još nije naveden, ili dopuni postojeće


Sadržaj

August Strindberg

Godine 1874. radio je kao pomoćnik knjižničara u Kraljevskoj knjižnici u Stockholmu. http://www.strindbergsmuseet.se/images/as1879.jpg


Antun Vujić

Antun Vujić.jpg









Benjamin Franklin

Benjamin Franklin.png









Božidar Pugelnik

Božidar Pugelnik.jpg







Dražen Budiša

Dražen Budiša.jpg






Friedrich Engels

Friedrich Engels.jpg













Giacomo Casanova

Giacomo Casanova.jpg










Hector Berlioz

Hector Berlioz.jpg












Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe.jpg












Jorge Luis Borges

Jorge Luis Borges.jpg









Karl Marx

Karl Marx.jpg











Laura Welch Bush

Laura Welch Bush.jpg












Mao Zedong

Mao Zedong.jpg








Papa Pio XI.

Papa Pio XI.jpg










Sv. Benedikt

Sv. Benedikt.jpg












Wolfgang i Jacob Grimm

Wolfgang i Jacob Grimm.jpg

Jakob Ludwig Karl Grim rodio se 1785., a Wilhem Karl Grimm 1786., u Hanauu kod Frankfurta. Obrazovali su se u Friedrichs Gymnasium u Kasselu, a zatim su obojica studirali pravo na Sveučilištu Marburg. Od 1837. do 1841. braća Grimm su se pridružila petorici kolega profesora na Sveučilištu u Göttingenu. Ta je skupina postala poznata kao Die Göttinger Sieben (Göttingenska sedmorka). Bunili su se protiv kralja Ernesta Augusta I. od Hanovera, kojeg su optuživali da krši ustav te države. Zato ih je kralj sve istjerao sa sveučilišta. Wilhelm je umro 1859., a njegov stariji brat Jakob 1863. Pokopani su na groblju St Matthäus Kirchhof u Schönebergu, četvrti Berlina.

Osim izvornih njemačkih djela, mnoge su izvorne francuske priče ušle u zbirku braće Grimm jer ih je ispričao hugenotski pripovjedač koji je braći bio jedan od glavnih izvora. Današnja izdanja njihovih bajka uglavnom su temeljito pročišćene i zašećerene verzije za djecu; naime, izvorne narodne priče koje su braća skupila nekad se nisu smatrale dječjim pričama. vještice, zlodusi, trolovi i vukovi šuljaju se mračnim šumama oko drevnih sela braće Grimm, kao i kroz podsvijest izoliranih njemačkih gradova-država tog doba.

Suvremena psihologija i antropologija tvrde da bajke koje se na Zapadu pričaju djeci prije spavanja zapravo predočavaju duševnu tjeskobu, strah od napuštanja, roditeljsko nasilje i/ili spolno sazrijevanje. Dječji psiholog Bruno Bettelheim u knjizi Korištenje očaravanja tvrdi da su izvorne bajke braće Grimm zapravo frojdovski mitovi.

izvor: Wikipedija

Osobni alati
izbornik za datoteke
Pomoć
for english speaking visitors