Udruga knjižničari.jpg
Knjižničari
Hrvatska mreža školskih knjižničara

Prva posudba u školskoj knjižnici

Izvor: UDK02
Skoči na: izbornici, traži

PRVA POSUDBA U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

ŠTO I KAKO

Svrha nastavne jedinice:

• upoznati knjižnični prostor i školskoga knjižničara,
  • upoznati izvore znanja i čemu oni služe,
  • naučiti posuđivati, čuvati i vraćati knjige na vrijeme,
  • razvijati sposobnost promatranja, zapažanja i slobodnog iznošenja vlastitog mišljenja,
  • razlikovati knjižnicu od knjižare

Razred: 1.razred osnovne škole

Broj sati obrade: 2

Ključni pojmovi: školska knjižnica, školski knjižničar, slikovnica, knjiga

Nastavni zadaci:

• obrazovni: snalaženje u knjižnici, prepoznati vrste knjižnične građe, uspostavljanje uzročno-posljedičnih veza
  • odgojni: samostalno istraživanje, učenje i pronalaženje informacija, znati i željeti raditi u timu, ponašanje u knjižnici, pozitivan odnos prema građi, poštivanje knjižničnih pravila
  • funkcionalni: zapažanje, zaključivanje, povezivanje, usustavljivanje

Nastavni oblici rada: individualni, timski rad, frontalni rad

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA:

Motivacija:

Igrokaz "Od korice do police" koji izvode učenice, članice skupine Mladi knjižničari. Nakon toga razgovaramo o likovima (knjižničarka, knjige, učenica) te o odnosu prema knjigama.

Obrada:

Svaki učenik izvlači iz kutije jedan listić/sliku. Slike prikazuju različita ponašanja. Na pano projiciram (preko LCD projektora) dva smajlića - veselog i tužnog. Jedan po jedan, učenici dolaze do panoa, pokazuju ostalima sliku i, nakon što svi odluče je li to primjereno ponašanje ili ne, učenik stavlja sliku ispod određenog smajlića.

Dok pripremam drugu skupinu slika, učenici šeću po knjižnici i razgledvaju što se sve nalazi u njoj. Zauzimaju svoja mjesta i opet izvlače slike. One sada prikazuju različite predmete. Jedan po jedan, učenici dolazi naprijed, pokazuje sliku i komentiraju nalazi li se taj predmet u knjižnici ili ne. Na kraju još jednom nabrojimo što se sve nalazi u knjižnici.

Nakon toga definiramo razliku između knjižnice i knjižare.

Na kraju, objašnjavam učenicima pravila posudbe i vraćnja knjiga. Učenici, potom posuđuju svoje prve knjige iz školske knjižnice.

Preuzimanje datoteke u formatu .doc

Preuzimanje datoteke u formatu .ppt